Číslo 37 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s šéfdirigentem SOČR.
Vladimírem Válkem.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Ivan Klíma, spisovatel

Suvenýr, suvenýr...

Tturistická sezona vrcholí a člověku se sotva daří vecpat se na Karlův most a bez úhony se projít po uličkách, jimiž vedou turistické trasy. Mně se organizovaný turismus oškliví, jenom dvakrát za život jsem použil služeb cestovní kanceláře, jednou k cestě do Španělska a jednou, když jsem se toulal po Novém Zélandu. To jsem si na jeden den zakoupil cestu do Novozélandských Alp. Mohl jsem si samozřejmě půjčit auto a jet sám, ale přátelé mě varovali, že cesta je tak pustá a divočina kolem jediné silničky tak divoká, že pokud bych tam zabloudil, nikdo už mě nikdy nenajde.

Nastoupil jsem tehdy do autobusu, kde krom mě jeli pouze Japonci. Silnice byla tak úzká, že kdyby proti nám jel jakýkoliv povoz, musel by někdo z nás couvat několik kilometrů na nejbližší místo určené k vyhýbání, případně odstavení auta. Za celé hodiny jízdy jsme však žádné auto nepotkali, zato řidič občas zajel na odpočívadlo a vědom si, koho veze, oznámil: pět minut na fotografování. Načež se všichni Japonci vyrojili a místo aby se dívali na přírodní divy, fotografovali jako diví. Budou se dívat, až přijedou domů, možná pozvou i přátele a fotografie jim ukážou a k tomu ještě nějaké suvenýry. Ty vyrobili, tedy vyřezali, vypletli anebo vypálili, maorští domorodci, kteří si při fotografování oblékli i něco z původního (divošského) oblečení, aby cizincům vyhověli.

Omlouvám se, že jsem poněkud odběhl od Karlova mostu. Musím jen s lítostí konstatovat, že v Praze, kam přijíždí většina turistů cestujících do naší země, se místní obyvatelé (kteří se objevují v centrech turistického ruchu jen sporadicky a jsou reprezentováni především dámami se zdviženými deštníky) už neodívají ani do pestrých národních krojů, ani do kožešin z ulovených zvířat, a bohužel ani netesají divošské tváře anebo ptáka kivi z kauriového dřeva. Můžeme nabídnout jenom Hradčany, předražené vázy a příšerně kýčovité skleněné figurky (obávám se, že dovážené z Číny, protože naše sklárny zkrachovaly). Také plyšáky a trička se spoustou pitomých nápisů (nejspíš také z Číny) a se siluetou Hradčan. Ty nejsou jen na tričkách, vyrábějí je totiž po tisícovkách kreslíři i fotografové, a pokud jdete Karlovou uličkou anebo po Karlově mostě, není před nimi úniku. A to je cizinec, pokud pozvedne zrak, může ještě vidět ve skutečné velikosti a kamennosti. Také si může zakoupit obraz Franze Kafky – na papíře nebo na tričku. A abych nezapomněl, může si vybrat i z nepřeberného množství nejrůznějších matrjošek. Matrjošky snad nevozíme z Číny, jenom z Ruska, a nemají s Prahou ani s Českem vůbec nic společného, ale cizincům je to jedno, stejně si nejsou jisti, jestli je právě vyklopili v nějaké části Ruska či Bulharska.

Suvenýr patři k turismu, stejně jako kufr na kolečkách, starostlivá dáma s deštníkem, bolavé nohy, snídaně i večeře v ceně zájezdu. Nemá připomínat žádný silný zážitek – ten ostatně turistu, pokud ho nepřepadnou v noci, když se vrací opilý z hospody, nečeká: obtěžoval by totiž jeho mysl přecpanou údaji o stáří kostelů a jmény králů a svatých, jež mu nic neříkají. Suvenýr nemusí vlastně připomínat vůbec nic, má být skladný a hlavně levný. Slouží totiž stejně jako fotografie v našem zvěcněném světě jen jako zhmotnělý důkaz, že jsme Tam Někde byli, že tam měli obrovský zámek na kopci, přesně tak jako na tomhle obrázku. Mají taky něco společného s jakýmsi Francem Kafkou, astronomem, malířem, anebo snad spisovatelem, který byl hubený, měl velký nos a tuberkulózu, ale zabili ho v lomu.

A obyvatelé toho města tráví většinu času tím, že si skládají dohromady, jen si to zkuste taky, tyhle roztomilé dřevěné panenky.



  Suvenýr, suvenýr...
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Jenom cesty na Sibiř?

   Pořiďte si
 
   Tajný kód Oldřicha Janoty
   Téma