Číslo 47 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Františkem Skálou.


Století těch, kteří to nevzdali

Příběhy 20. století jsou pravidelným čtenářům tohoto listu i posluchačům Českého rozhlasu dobře známé. Projekt občanského sdružení Post Bellum, z něhož vychází cyklus rozhlasových dokumentů mapujících osudy lidí, jejichž životy ovlivnily totality minulého století, se u příležitosti dvacátého výročí pádu komunismu přesunul z internetu a éteru přímo do ulic Prahy.

Až do 23. listopadu budou na několika místech metropole instalovány panely ojedinělé městské expozice nazvané My jsme to nevzdali aneb Příběhy 20. století. „Nechceme uzavírat lidské příběhy do muzeí, chceme je vytáhnout do ulic a připomenout je právě prostřednictvím rozsáhlé výstavy v plenéru,“ uvedl jeden z autorů projektu, reportér Rádia Česko Mikuláš Kroupa. Cílem organizátorů nebylo připravit výstavu lapidárně historicky vysvětlující, ale nabídnout desítky poutavých osudů pamětníků totality i jejich vzpomínky na to, jak prožívali pád železné opony.

Expozice je koncipována jako „cesta městem“, jejíž jednotlivá zastavení návštěvníkům skrze pamětnické příběhy osvětlí zlomové události 20. století, jako jsou například druhá světová válka, odboj, holocaust, padesátá léta, rok 1968, normalizace a rok 1989. Vypravte se i vy do „20. století, které bylo stoletím těch, kteří to nevzdali“. Tady je trasa procházky: Hradčanské náměstí – Pražský hrad – Klárov – náměstí Jana Palacha – U Salvátora – Na Kampě – piazzetta Národního divadla – Jungmannovo náměstí – Václavské náměstí.

René Kočík



  Dvacet let mezi nadšením
  a kapitalismem

  Jak to slyší Věra Nosková
 
   Praktická demonstrace
   minimalismu

   Pořiďte si
 
   Nevhodný (a pozdní) dárek
   k narozeninám

   Téma