Číslo 48 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Kryštofem Hádkem.

 

 

 

 

 


Petr Skoumal umí potěšit děti i dospělé„Stopro“ Skoumal

Hudební skladatel Petr Skoumal loni oslavil sedmdesátiny a v Divadle v Dlouhé proběhl při té příležitosti velký „narozeninový“ koncert – tedy vlastně dva koncerty. Dopoledne se sál zaplnil dětmi a autor „Malého Bobra“ či nesmrtelných melodií k večerníčkovským příběhům o Maxipsu Fíkovi, Bobovi a Bobkovi nebo Patovi a Matovi uvedl ve společnosti herců další reprízu pásma svých dětských písniček Kdyby prase mělo křídla, které se v Dlouhé s úspěchem uvádí už čtrnáctým rokem. Večer pak oslavy vyvrcholily vystoupením, při němž Skoumal pozval na pódium většinu svých muzikantských spolupracovníků, s nimiž v sedmdesátých a osmdesátých letech spoluvytvářel dějiny českého písničkářství, popu a rocku. Záznam obou koncertů nyní vychází na DVD firmy 100PROmotion Kdyby prase mělo křídla / Když já byl ještě malý klouče...

Nosič výstižně dokumentuje mnohorozměrnost Skoumalova talentu. Na první části disku můžeme obdivovat, s jakým porozuměním dokáže syn překladatelů Carrollovy Alenky (a kmotřenec katolického spisovatele Jana Čepa) psát pro nejmladší posluchače, aniž by se jim jakkoli vemlouval (to samé platí o obdobně hravém Emanuelu Fryntovi, jehož verše tvoří nedílnou součást skladatelovy dětské tvorby). Druhý oddíl – nazvaný podle jediné nové skladby na Shakespearův text – připomene jak slavnou éru scénických koláží vytvářených společně s Janem Vodňanským pro Činoherní klub zkraje normalizace (a proto poměrně brzy režimem „utnutých“), tak třeba Skoumalův autorský podíl na zásadních položkách repertoáru Vladimíra Mišíka (Doteky) a zvláště Michala Prokopa (Kolej Yesterday, ale i Nádraží z trochu nedoceněného projektu osobností Černý ovce).

DVD uchovává také širší veřejnosti pohříchu méně známý obrázek autorsky a interpretačně soběstačného Skoumala, který si své tu lyrické, jindy lehkou ironií zastřené písně nonšalantně prozpěvuje za doprovodu „seriózního“ klavíru i místy přechytralého syntezátoru. „Pop pro dospělé“, kterým si v osmdesátých letech částečně zapovězený hudebník začal krátit dlouhý čas v domácím studiu a jímž po revoluci stihl naplnit pět sólových alb, přitom patří mezi to nejcennější, co Petr Skoumal vytvořil.

Milan Šefl

Foto Jarka Šnajberková



  Život oddaný poezii
  Nalaďte si
 
   "Stopro" Skoumal

   Pořiďte si
 
   Bez souhlasu, ale vždy s hrdostí
   Téma