Číslo 12 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Aleksandarem Markovićem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Novinář musí svou práci zvládnout, i když podmínky nejsou zrovna optimálníNa cestách s Václavem Havlem

Jiřího Vejvodu dnes známe především jako ředitele Českého rozhlasu 2 – Praha. Ti z nás, kteří jsou takzvaně v nejlepších letech, ho ale jistě pamatují coby stálého spolupracovníka legendárního časopisu Mladý svět, pro nějž připravoval, řečeno dnešními slovy, exkluzivní rozhovory – třeba s Eltonem Johnem, Marcellem Mastroiannim či Monicou Vittiovou – a také jako hostitele v proslulé rozhlasové Kavárně u Kische. Ano, Jiří Vejvoda je srdcem novinář. Po sametové revoluci se stal členem týmu žurnalistů, kteří doprovázeli prezidenta Václava Havla na jeho prvních oficiálních státních návštěvách. Následující vzpomínky se váží právě k tomuto období, od něhož nás dělí už dvacet let. Těšit se můžete i na jejich druhou část – bude se týkat cest do Izraele, Velké Británie, Francie, Španělska a Portugalska.
Před dvaceti lety se mi souhrou šťastných okolností podařilo profesně zachytit a lidsky prožít většinu prvních, průlomových cest novopečeného prezidenta tehdejšího Československa do světa. Zvláštním rozhlasovým zpravodajem jsem se v tehdejší nepřehledné situaci stal dočasně – než jsem žezlo předal novým, kvalifikovanějším kolegům – na přání Pražského hradu, jmenovitě prezidentova mluvčího Michaela Žantovského, který znal moje předchozí publicistické výkony a věděl i o mojí jazykové výbavě. Havlovy výpady do světa jsem během roku 1990 prožil pod tíhou zodpovědnosti, dvou těžkých přenosných magnetofonů a s oprávněným pocitem, že se jedná o cosi neopakovatelného. Své rozhlasové poslání jsem tehdy splnil telefonáty, reportážemi i rozsáhlými publicistickými bloky, například v rámci cyklu Dveře dokořán. S odstupem dvou dekád nyní nabízím spíše osobní svědectví, deník pozorovatele, který směl být při tom.

Solidarnoscz a maďarské povstání

Než vás ve vzpomínkách pozvu na zásadní Havlovu cestu do Bílého domu koncem února 1990, chci se ohlédnout za předchozím – lednovým – pobytem prezidenta a jeho týmu v Polsku a Maďarsku. Po spěšné cestě do Německa už prosinci 1989 to byla další z návštěv našich sousedů a v paměti mi z ní utkvěly střípky dojmů. První z varšavského letiště, kde přistavili červený koberec ke špatnému východu z letadla a vznikl zábavný zmatek hodný absurdního dramatika. Poté okázalá nepřítomnost Lecha Walęsy, který se kdovíproč naschvál ukryl do Gdaňska, a oslavný večírek s vedením Solidarity, kterému vévodili neúnavně diskutující Adam Michnik, neskonale noblesní Bronislav Geremek a přiopilý Jacek Kuroň: už tam bylo cítit, že polský disent se vnitřně tříští... A na závěr polského pobytu vypjatě emotivní návštěva kostela, v němž kázával lidový kněz Jerzy Popieluszko, roku 1984 brutálně umučený tamní tajnou policií.
Jinou, osobní rovinou prezidentských cest byly první polistopadové kontakty s českými novináři v prezidentském týmu, předtím vesměs vytlačenými na okraj. Zatímco ve Varšavě mi na hotelovém pokoji vyprávěl dopisovatel obřího tokijského deníku, kolega Geisler, o svých dvou – tehdy neznámých, poté slavných – hereckých dcerách, redakční přispěvatel katolických novin, rozporuplný kněz Alois Kánský, mě pobavil odmítnutím tvrdého nápoje při přeletu do Budapešti: „Nemohu,“ ukázal vzhůru k nebi, „šéf je nablízku...“
Budapešť nabídla nervózní setkání v parlamentu, už tehdy potenciálně těhotné komplikujícími se slovensko-maďarskými vztahy, a dojemnou poctu u hrobu Imre Nagye, slavné postavy maďarského povstání z roku 1956: lilo jako z konve a nebe se zakabonilo tak dramaticky, jako by si snad pamatovalo tehdejší kveprolití i následné vpravdě úkladné politikovo zavraždění.

Lososi, láva a sněhobílý sníh

Na takovýchto „propustkách“ je novinářská práce závisláBrzy přišla klíčová Havlova globální show, zorganizovaná Američany. Do Spojených států jsme letěli s mezipřistáním na Islandu a oklikou přes Kanadu. Obé přispělo k mým zážitkům z jedinečné cesty.
Island, ponořený do přítmí skal a tůní, nabídl úděsný vichr, setkání s prezidentkou nevyslovitelného příjmení Finbógadottirová (zkuste to rychle vyslovit v živém telefonátu do vysílání) a vskutku absurdní návštěvu Havlova představení v islandštině. Poté „celolososovou“ večeři, kde z těchto ryb byly kuriózně připraveny i zákusky – alespoň hostitelé jim tak říkali... Nazítří, cestou na letiště, neodolali milovníci sportu Klaus a Dlouhý, aby nepředvedli svá obnažená těla v koupeli z horké léčivé lávy, a pak už přišel let do Ottawy a Toronta. Těsně před nástupem do letadla mě jeden bodrý Islanďan přepadl dotazem: „Co dělá Boutěk?“ Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že kdysi v Praze studoval a na koleji bydlel s naším rozhlasovým odborníkem číslo jedna na feature Zdeňkem Boučkem...
Ottawa nás přivítala třeskutým mrazem, nezbytnou vojenskou přehlídkou, při níž koním jízdní stráže zamrzaly nozdry, a setkáním s krajany, jež patřilo na celé cestě k těm nejniternějším zážitkům. Zde se k nám přihlásil Radovan Selucký, autor mé milované knížky Západ je západ s ilustracemi Jiřího Šlitra, a velebil čistotu místního prostředí, ve kterém zůstává sníh po celou zimu sněhobílý. Setkal jsem se i s dávným kolegou z Mladého světa, bonvivánem Petrem Adlerem, který v Kanadě poznal, jak tvrdě chutná novinářský chlebíček emigranta, a otevřeně mi o tom vyprávěl. Zato v Torontu se mi nevyplnila ani jedna z tužeb, jež jsem si předsevzal naplnit: žili tam tehdy jak Vladimír Pucholt, ten geniální herec z Činoherního klubu, jenž se stal lékařem, tak legendární Adina Mandlová. Jenže nebylo možné vystoupit z vládní kolony, do níž by mě už místní ochranka zpět nepustila, a tak jsem si aspoň vychutnal návštěvu u Škvoreckých: titěrný domek ve stínu mrakodrapů byl zároveň bytem, redakcí i tiskárnou. Až tady člověk pochopil, jak doslova obrozeneckou činnost manželé Škvorečtí ve velmi skromných podmínkách vyvíjeli.
V Torontu došlo také – na předměstském sportovním stadionu – k setkání s Čechoslováky žijícími v Kanadě od roku 1948 či od roku 1968. Jeho průběh zmanipulovali příslušníci Světového kongresu Slováků, kteří nám už tehdy vyrazili dech tím, jak urputně, až urážlivě žádali po prezidentovi samostatný stát. I Havel odcházel z této akce otřesen – sotva jsme nabyli svobodu, už se máme rozdělovat?

Bílý dům a ovace v Kongresu

Bílý dům – Češi ho „dobyli“ počátkem devadesátých let minulého století. Že tento politický Kamelot někdy navštíví, si Jiří Vejvoda nepředstavoval ani v nejneuvěřitelnějších snech.Nikdy předtím jsem si neuměl představit, že někdy navštívím Bílý dům – a najednou to bylo tady. Nás novinářů se ujala místní letitá průvodkyně přezdívaná Babička Mary. Provedla nás prezidentskou pracovnou, kde mně z paměti vyskočila slavná fotka, na níž J. F. Kennedy podepisuje zásadní listiny a pod stolem si hraje jeho malý synek. V Oválné pracovně jsem si představoval, jak se tu vzduch asi musel krájet, když se rozhodovalo o vstupu Američanů do druhé světové války nebo o invazích do Koreje či Vietnamu. Na zahradě Bílého domu pak proběhlo tiskové setkání s místní novinářskou elitou, po níž se vedle mě – a mého mikrofonu – ocitli dva vzácní Češi: režisér Vojtěch Jasný a fotograf Jan Lukas, oba rozzáření z dojmů oné chvíle, v niž snad už ani nedoufali. Vrchol washingtonského pobytu měl však teprve přijít: slavný Havlův projev v Kongresu, budově okázale připomínající antickou architekturu, s kuloáry plnými hemživých lobbistů, s jakými jsem se dosud nesetkal.
Z vlhkého tepla Washingtonu pak hurá rovnou do mrazivého New Yorku. Na letišti helikoptéra, v ní cesta rovnou do centra, a díky rodině Chadimových a Janu Třískovi ubytování v hotelu Plaza, zrovna tak honosném jako – alespoň pro mě – kýčovitém. Co by kamenem dohodil je však odtamtud areál budov OSN, z něhož mi víc než neplodná řečnická cvičení delegátů utkvěl v paměti složitý dialog s černošskou telefonistkou, jíž jsem se, neznaje termín, zbrocený potem pokoušel vysvětlit, že chci do Prahy spojit na účet volaného: „Oh I see, collect call!“ plácla se nakonec do tlustých stehen a já si ten pojem i to plesknutí budu už navždy pamatovat.
Jistěže došlo v New Yorku na setkání Václava Havla s Milošem Formanem; jedinečným zážitkem byla ovšem i pracovní snídaně u prvního tamního starosty černé pleti Dinkinse. Také tam mě přivedli do rozpaků: tak dlouho se číšník tázal, s čím chci „mjeuzli“, až jsem pochopil, že hovoří o u nás dosud skoro neznámém müsli... Jak nové bylo pro nás tehdy to, co je dnes běžně známé! Když je řeč o stravě: američtí celníci na letišti se při našem příletu nepárali s nejmenovaným kolegou z Lidových novin a zabavili mu salám Vysočina, jímž se vybavil na cestu, že prý může být zdravotně zábavný, načež jsme si s kolegou Ondřejem Hejmou všimli, že jej „za bukem“ sami pojídají, až jim i jejich služebním psům tekly sliny.
Co začínalo být zjevné už v Kongresu, potvrdilo se mi v samém závěru americké cesty. Odsvěcený kostel na prahu Harlemu se stal svědkem triumfální pocty Václavu Havlovi, jehož příběh „z disidenta prezidentem a z vězně svědomím lidstva“ rozvášnil nejen americký tisk, ale i čelné politiky. Každý se chtěl přihřát na jeho slávě: Kissinger, Bush starší a mnozí další, aby si vylepšili svou domácí ztuhlou image. Kromě tohoto pokrytectví však večer zářil uměním recitátorů – úryvky z Deníků Olze mužně četl herec Gregory Peck a zaujatě spisovatel Elia Wiesel – a ovšem i muzicírováním plachého Paula Simona a dalších. Pro mě bylo šokem, že mě hned u vchodu herec Paul Newman nenuceně oslovil: „Howdy, boy?“ a že mi sedadlo uvolnil hvězdný tanečník Baryšnikov.
Po koncertě nás pozvala jedna z místních obdivovatelek Václava Havla do svého bytu u Central Parku. S movitým manželem obývali rozlehlý byt v domě hned vedle jiného mrakodrapu, před nímž kdysi pomatenec zastřelil Johna Lennona.
Zatímco společnost se hlučně bavila a od piána zněl Chopin, vyšel jsem na balkon a užasle zíral na divadlo světa kolem sebe: dole temná rozlehlá zeleň a kolem ní ze všech stran mrakodrapy zářící do tmy statisíci okny, šplhajícími se až málem do nebe. Je to, co vidím, pravda, říkal jsem si, anebo se mi to všechno zdá? Při pohledu na český dnešek mívám podobný pocit občas znovu.

Jiří Vejvoda, ředitel ČRo 2 – Praha

Foto archiv Jiřího Vejvody



  Tichý zabiják Made in China
  Jak to vidí Věra Nosková
 
   Tělo a jeho stopy
   
  
Pořiďte si
 
   O opisování
   
Televizní glosář Jana Svačiny