Číslo 12 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Aleksandarem Markovićem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Tichý zabiják Made in China

Kdo se pošklebuje konverzaci o nemocech a tělesné nedostačivosti, nedělá dobře. Měl by vědět, že si lidé takto navzájem poskytují takzvané babské rady, předávají zkušenosti a dopřávají si vzájemnou útěchu, která nejlíp funguje, když je na tom ten druhý hůř. Tak například mé tehdy mladičké matce sousedky a zkušené ženské doporučovaly, aby mi aplikovala na příušnice nejdříve nakrájenou cibuli zabalenou v gáze, a když to nepomohlo, měla mi krk (zvenčí) namazat medem… Na další potraviny už nedošlo, protože kuchyňsky ošetřované místo začalo černat a utíkalo se honem k doktorům a ti mě hned kvůli sepsi došikovali pod kudlu, jak lid drsně přezdívá nejúspěšnější a nejobávanější obor medicíny. V dětství a mládí jsem bývala často nemocná, infekční nemoci řádily v jeslích, školce i škole, později jsem dokonce i vítala různé chřipky, mohla jsem se dosyta válet v posteli, číst, o přečteném snít, zajímavé efekty v psychice dokázaly horečky... Jenže co se nestalo, po změně režimu jako když utne: od té doby se nedostavovaly žádné chřipky, katary průdušek, halucinační efekty při horečkách, prostě nic, navzdory tomu, že na mě lazaři i nadále kýchali. Manžel přírodovědec mi vysvětlil, že moje virózy jistě nestopla změna společenských poměrů, ale že jsem nejspíš z předchozích chřipek bohatě naimunizovaná.
Jsou to samovolné mechanismy – když potkáte člověka s kulatými zády, musíte se náhle vytáhnout z pasu a narovnat se jako mladý javor, abyste si užili, čeho si jindy neceníte. Schválně, zkuste někomu líčit, že máte třeba astma, a pak pozorujte, jak se najednou s požitkem nadechuje a plní si měchy, až se mu nadouvá hrudník, mizera jeden.
Už dvacet let si při oblíbené konverzaci o chorobách plním nenápadně a s požitkem plíce a pěkně rytmicky bouchám srdcem, chválím si zdravé buňky a epitely. Ale jsem zticha. Přece trpícím kamarádům nebudu vyprávět, že mě hlava nikdy nebolí, skvěle spím a už dvacet let jsem neměla chřipku a angínu nikdy… Nejsem hulvát.
Naimunizovaná, s čistými trubkami a nízkým cholesterolem (tím špatným) jsem svého času jakožto skeptická redaktorka se škodolibou radostí obcházela a testovala léčitele lačné publicity. Už ode dveří nořili svůj jasnozřivý vhled do mých drůbků a hlásili: Ajajaj, co ty ledviny? Vždyť jsou plné písku! Ale nebojte, něco vám na ně dám. Neprozradila jsem, že je mám čisté jako miminko, jen jsem zlověstné „diagnózy“ nahrávala na diktafon. Další konstatoval, že mám pod čelem v mozku prasklou žilku. Celá kostra je v rozkladu, spráskl nade mnou ruce jiný strejc, původní profesí opravář zemědělských strojů. Čechrali mi pak auru, vylaďovali čakry a nabíjeli mě kladnou energií v naději, že vše popíšu s nadšením čtenářům a přilákám jim tak klientelu. Jejich naděje se nenaplnily, ale to už patří do historie mé skepse a posléze vzniku skeptického klubu Sisyfos, o tom někdy jindy.
Máme rodinného lékaře, je i kamarád, a když se jednou za čas vidíme, změří mi rutinně mezi řečí tlak. Dvakrát se mu ta čísílka nezdála, a tak mi nasadil prášky s poznámkou: Pozor na něj, děvče, vysoký tlak je tichý zabiják! A je to tu! I já jsem chabrus, už mě nebudou spolutrpící muset při vzájemném svěřování o chorobách ignorovat jako vetřelce. Od té doby, když na mě přijde řada, říkám starostlivě: Jsem vysokotlaká. A jéje, tichej zabiják, jsou ostatní hned v obraze a líčí mi podobné případy a jejich konce… samozřejmě na márách. A víš, co je nejhorší? Že si s hypertenzí vůbec nepřipadáš nemocná, že jo?! Nic tě nebolí! A pak najednou… udělají vrahounské gesto. To je fakt, přikyvuji – vždyť je to podezřelé, připadám si nechutně zdravá. Teď už vím – tím hůř. Přestala jsem pít kávu, vína jsem si lokla jen s obavami. Pak mi kdosi poradil: Kup si měřič tlaku, ať víš, jak na tom průběžně jsi. A zapisuj si pro doktora naměřené hodnoty. Přístroj mi den po dni neúprosně dokazoval, že mám vyšší tlak, než je norma. Prášky nezabíraly. Sumírovala jsem si závěť. Kdepak, já nejsem hypochondr! ujišťovala jsem se. Jen si normálně hledím zdraví. Ženské už to tak mají, jsou na sebe opatrnější, možná i proto se dožívají vyššího věku. No ale já k těm šťastným babkám asi patřit nebudu.
A pak jsem jednou vzala tlakoměr ke svému lékaři. Nejdříve mě změřil tím doktorským a já zajásala, byla jsem už zase v normě! Dokonce malinko pod, jako ostatně celý život, což prý je jeden z předpokladů dlouhověkosti. Pak jsem se změřila svým měřičem a všechno bylo jinak. Systolický tlak o dvacet bodů vyšší, diastolický o osmnáct, tepová frekvence o deset. Oba přístroje na sobě ověřil i lékař. A ten můj křáp opět naměřil hodnoty o dost vyšší. Přivolané sestřičce též. Začali jsme měřič zevrubně prohlížet, ke cti přišla i lupa. Řádka písmenek malých jako mušince prozradila, že byl vyrobený v Číně. Od té doby si vařím kávu, sem tam si dopřeji i náprstek slivovice. A když si začnou známí povídat o chorobách, zase už mlčím. Co ten tvůj tlak? ptají se mě. Už je to dobrý, nějak se mi vylepšil, krčím rameny. Na nákupy chodím ale s lupou a přednostně luštím zemi původu.



  Tichý zabiják Made in China
  Jak to vidí Věra Nosková
 
   Tělo a jeho stopy
   
  
Pořiďte si
 
   O opisování
   
Televizní glosář Jana Svačiny