Zbyněk Vybíral, psycholog

Začněte číst Tolstého

Asi znáte stav, kdy nestíháte. Úkol vás zavalí, bere dech a zúzkostňuje. S hrůzou přihlížíte, jak vám Úkol z rukou vyráží dodržování jiných termínů, jak na nic jiného nemáte čas. Jak zůstáváte déle v práci, potíte se, honíte. Jak to vlastně je s časem? Máme ho čtyřiadvacet hodin denně, víc ne, ale někdy – někdy jako by se ho zoufale nedostávalo a jindy ho bylo nadbytek.
Myslel jsem si, že nemám čas na nic. A pak, zničehonic, inspirován návštěvou na chalupě, sáhl jsem do nejvyšší police knihovny a vytáhl odtud Vojnu a mír. Zaprášené a zažloutlé vydání zastaralého překladu Viléma Mrštíka. Druhý díl. Přímo reprezentativní ukázka toho, nad čím jsem říkal – a řekl bych to zas: Tak na toto opravdu nemám čas! Ale mysl myslila, a ruka, vedena bůhví čím, začala obracet stránky. Nemám čas, připomínala hlava. A oči četly.
Nikdy jsem Tolstého nečetl. Tak proč ne náhodně vyňatý druhý díl – o mírových selankách v Moskvě, Petrohradě?
Pierre Bezuchov, „vraceje se z jižní své cesty“, vede hovory s Andrejem Bolkonským. Co je dobré pro mužika. O prodlužování jeho života léky. „Daleko klidnější a jednodušší osud by jej stihnul, kdyby zemřel.“ – „Znám v životě jen dva případy skutečného neštěstí: hryzení svědomí a nemoc,“ říká kníže Andrej.
Návrat Rostova na frontu, kde „cítil, že zbaven je svobody“. Ale on to nesl libě! Mohl se opřít o řád, který ospravedlňuje… nicnedělání. „Zde neviděl velkého toho zmatku volného světa, ve kterém nenašel pro sebe místa, kde se byl tolikrát při volbě své zklamal.“ O stravě vojáků, o polních lazaretech, kde se umíralo („V nemocnicích čekala každého jistá smrt...“) – a ve stejné době ruský císař stává se spojencem Napoleona. Je uzavřen mír. „K čemu pak ty urvané ruce, nohy a pobití lidé?“
Na toto nemám čas, říkal jsem si třetí, čtvrtý večer, když jsem rozečítal třetí stovku stran.
Ale na co máme čas? Čemu ho věnujeme? Co řídí to, čemu dopřejeme čas? Jak je možné, že ve stavu, kdy jsem byl nejpřepracovanější, kdy jsem dobře věděl, že nestihnu vyřídit všechny povinnosti, pustil jsem se do Vojny a míru? A ono se ukázalo, že mám na to čas!
Není tak těžké vyložit to.
Uneseme jen jistou porci úzkosti a hrůzy. Čeho je příliš, to nás začne svírat, dusit, předhánět. A tak zvolíme útěk. Nejlépe na druhou stranu. Vojáci si brali dovolenou. Rostov se vracel na Otradné. I my si potřebujeme odpočinout. Utíkáme od povinností.
Vyznívá to hrozně. Vyzývá to možná i k odsouzení. Neměl jsem přece jen splnit ten Úkol a třicet dalších k tomu? Ale: útěk je mnohdy sebezáchovný. Každý by si měl regulovat zátěž a vyhýbat se přetížení. Tomu dlouhodobému. – Byl to útěk před zhroucením.
Začal jsem slovy: Asi znáte stav, kdy nestíháte. A chtěl jsem pokračovat: Pokud ne, nenechte si ho vnutit. Ale teď spíše dodám: A když se to stane, vždycky se můžete otočit, vzít nohy na ramena a... začít číst. Všichni máme po ruce svého Tolstého.
(A ten Úkol jsem splnil.)



  Začněte číst Tolstého
  Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
  Nerudovy písně plastické

  
Pořiďte si        
 
  Larkinova vysoká okna
  
Nalaďte si