Číslo 28 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Lukášem Vasilkem.

 

 

 

 

 

 

 

Pod povrch věcí

V soudobé literatuře je Petra Hůlová jev „mimořádný“, jako správný západní profesionál vydává knihu za knihou v rozestupech poměrně pravidelných, a necizeluje stále totéž téma. Zdálo se, že se našla hned svou sugestivní „mongolskou“ prvotinou Paměť mojí babičce. Teprve později, po problematičtějším Umělohmotném třípokoji, sáhla Stanicí Tajga znovu do prostředí, jež má k prvotině geograficky, zčásti i etnograficky blízko – a zase kniha objevná, uhrančivá, téměř dobrodružná.

Mimořádný jev – Petra HůlováV novém románu Strážci občanského dobra Hůlová překvapuje nečekaným příběhem naší nedávné minulosti (?). Historie jsou to obecně známé: přesídlení komunit do sídlištních měst, kde kolektivistická idea se drolí realitou normalizačního pseudosocialismu, vydělování skupiny aktivních lidí, kteří se nesmířili, pak převrat, v němž se někteří idealističtí protestanti ztratili, jiní avansovali, a hlavně: opory dosavadních pořádků se zorientovaly nejrychleji a jako novodobí kapitalisté rozkradli trosky chátrajícího hospodářství a s ním ovládli i veřejný prostor. Jenomže: zneužívaní lidé ztratili i ty dosavadní chatrné jistoty, neumějí žít ve svobodě, jež se jim v krátké historické chvíli nabízela. Komunita se polarizuje, vzniká napětí, jež hrozí katastrofou.
Pozoruhodný úhel pohledu je dán povahou a myšlením vypravěčky dějů, jež se posléze stává jejich protagonistkou. Tíhne ke kolektivistickému idealismu, pořádkumilovnosti, kterou má pod kůží z minulého režimu, nesmiřuje se s chaosem, v němž se komunita „novoměsta“ rozštěpila na přizpůsobivé a nepřizpůsobivé, vposled oddělené i skutečnou hranicí, jež dělí sídlištní město do dvou ghett. Vytváří občanské hlídky, rekrutované především z pracovitých Vietnamců s naivním symbolem šátků z doby, kdy vládl jakýs takýs pořádek. Ale: to vše věští blížící se apokalypsu, vyvolanou neřešenou problematikou etnickou, národnostní, generační, sociální.
Jak číst tento román, nezvykle nazíraný optikou poraženého? Rozhodně nikoli ideologicky, či na ose spravedlivosti či nespravedlivosti režimu odcházejícího či přicházejícího. Neboť co dnešního vlastně tkví v marně vytěsňované minulosti, a co je plodem transformace? Hůlová má zjitřený smysl pro nebezpečné pohyby, jež cítí kdesi pod blyštivým povrchem. Výbuchy přicházejí nenadále.

Vladimír Karfík, literární kritik

Foto Jarka Šnajberková



  Pod povrch věcí        
  Pořiďte si
 
  ...sbohem radaru

  Navštivte        
 
  Léto s britskou komedií
  Téma