Číslo 30 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním skladatelem.
Pavlem Blatným.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Návrat muže v klobouku

Bývalý ředitel Radiožurnálu Miroslav Konvalina dnes stojí v čele Amerického centra v PrazeRozhlasoví posluchači, ale i čtenáři tohoto listu si to jméno a hlas jistě dobře pamatují. Jako zpravodaj Českého rozhlasu informoval letech 2002 až 2006 o dění ve Spojených státech, jeho „americké“ články v rubrice Zkraje týdne pak zhusta rozdělovaly čtenáře na dva tábory. Po roce působení ve funkci ředitele Radiožurnálu Miroslav Konvalina z rozhlasu před třemi lety odešel a dnes stojí v čele Amerického centra v Praze. Na rozhlasových vlnách se ale úplně neodmlčel: od ledna má svou relaci na stanici Praha.

Středu co středu v 7.45 představujete vždy jeden americký stát. Stýskalo se vám po práci rozhlasáka?

Stýskalo je asi slabé slovo, člověka jako jsem já, který žil dvacet let pro rádio, a přesto se ho rozhodl alespoň na čas opustit, to denně trápilo. Jakmile to jen trochu šlo, zatelefonovali mi kolegové z Dobrého jitra s nabídkou, abych připravoval glosy o Americe. Ihned jsem souhlasil a navrhl, že budu chodit ráno do rádia na živo. Od té doby vždy ve středu ráno probíráme střídavě s moderátory Světlou Magni a Janem Burdou Abecedu amerických států.

Už ale nejste redaktor ani zpravodaj, stal se z vás spíš popularizátor Spojených států. Jak se v nové roli cítíte?

Dobře, protože když vás někdo nechá dělat, co vás baví, a ještě vás za to platí, tak si rozhodně nemůžete stěžovat. Do Amerického centra při velvyslanectví USA v Praze jsem přišel v době, kdy tam někoho takového hledali. Umožnili mi postupně si postavit malý český tým, jehož úkolem je poskytovat nejrůznější informace o Americe a vést o ní s českou veřejností dialog. Nabídl jsem to profesně nejcennější – že mi lidé to, co o Spojených státech řeknu, věří. Nemluvím o politice, ale o Americe takové, jakou mají posluchači stanice Praha rádi.

Žijete v prostředí amerických diplomatů v Praze, jste vlastně každý den na zdejším americkém území. Jak často se dnes dostanete do samotných Spojených států?

Dnes už tam jezdím jen na dovolenou, právě jsem se ze zámoří vrátil. Chtěl jsem navštívit staré přátele, promluvit si s českými diplomaty a krajany v New Yorku i ve Washingtonu. Měl jsem také obrovské štěstí, protože jsem dostal hned tři pozvání, která se neodmítají. To nejcennější bylo na americkou premiéru hry Václava Havla Odcházení ve Filadelfii. To je okamžik, u kterého chcete být. Sleduji zblízka i zpovzdálí dvacet let let souznění prezidenta Havla s Amerikou a uvědomuji si, jak je pro naši zemi cenné.

Potkal jste svého nástupce, současného zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanku?

Nejen potkal, projel jsem s ním během pár dní kus Ameriky. Jen díky němu jsem mohl být u všeho důležitého. Přes den jsme se přesouvali, odpoledne a večer natáčeli a v noci, když jsem spal, tak on vysílal. Vítek Pohanka je zapálený reportér, který do sebe vstřebává Ameriku tak, aby mohl podávat svědectví v širokém kontextu. Když zrovna nepracoval, tak mě zkoušel ze znalostí americké historie a nutil postupně vyjmenovávat americké prezidenty. Byli jsme oba ve svém živlu...

René Kočík



  Garbage Hotel v Římě        
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Wernisch v kapce      

  Pořiďte si        
 
  Návrat muže v klobouku
  Téma