Číslo 30 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním skladatelem.
Pavlem Blatným.

 

 

 

 


 

František Koukolík, neuropatolog

„Rodinné hodnoty“ oslabují rodiny?

Alespoň podle čerstvé knihy dvou amerických profesorek rodinného práva. Všimly si paradoxu. Ve státech tradičně volících republikány, kteří jsou proti předmanželskému sexu, rozvodům, potratům a manželství partnerů se stejným pohlavím, se skutečnost vymyká doktríně: rozvodů stejně jako těhotenství adolescenčních dívek je víc než ve státech tradičně volících demokraty, kteří jsou liberálnější. Nejnápadnější je tento rozdíl v tradičně demokratickém státě Massachusetts, který jako první umožnil sňatky osob stejného pohlaví.
Paní profesorky mají zato, že v rodinách vyznávajících republikánské hodnoty jsou dospělí lidé tvořeni rodinami, zatímco v rodinách po této stránce opačných je tomu opačně: rodiny jsou tvořeny lidmi dospělými.
Rodinný život byl celé generace založen na tom, že výsledkem sexu jsou děti a chudší mužové, jichž je většina, chodí do práce a živí rodinu. Jestliže výsledkem předmanželského sexu bylo těhotenství, následoval sňatek. Rodiny se tedy zakládaly v ranějším věku, ať dobrovolně, nebo za asistence příslovečné brokovnice zírající od ramene nevěstina tatínka. Nikdo nečekal, že by se nevěsta nebo ženich dlouze vzdělávali. Rozvod nebyl snadný a byl stigmatem. Jenže: objevila se kontrola početí oddělující sex od těhotenství a informační věk vyžadující co nejvyšší kvalifikaci. Ženy se staly ekonomicky a sociálně nezávislejšími, rozvody snadnějšími. Rodina v raném věku začala být svízel, takže jestliže rodinu, pak po dokončeném vzdělání.
Republikánské rodinné hodnoty jsou bližší tradici, demokratické informačnímu věku. Hlásání tradičních rodinných hodnot však předmanželský sex utlumit nedokáže. Výsledkem této prosté skutečnosti a zakazování antikoncepce je vyšší počet adolescenčních těhotenství i časných manželství nezralých lidí, která se pak snadněji rozpadají. Což má být paradox republikánských rodinných hodnot.
Je vztah takto jednoduchý? Podle všechno není. Sociálně nejkonzervativnější jsou americké jižanské státy. Největší počet rozpadlých rodin v nich mají lidé s černou kůží, jimž se politicky korektně musí říkat Afroameričané – právě ti, kteří volí demokraty. Takže kromě rodinných hodnot má vliv poloha na sociálním žebříčku a výše vzdělání. Kromě toho se nejvíce rozvádějí jižanští protestanti, zatímco katolíci žijící na bohatším americkém Severozápadě ve velkých městech, politicky obvykle náležejících demokratům, se rozvádějí méně. Katolíci volící republikány existují stejně jako protestanti volící demokraty, nicméně opak je častější. A také: jestliže ve státě žije vysoký podíl lidí, kteří sňatek neuzavřeli, bude v něm méně rozvodů.
Jinak řečeno: složité jevy mohou mít jednoduše vypadající důsledky. Jednoduchý výklad, jakkoli by byl svůdný, z nich však, řekl bych, neplyne.



  Garbage Hotel v Římě        
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  Wernisch v kapce      

  Pořiďte si        
 
  Návrat muže v klobouku
  Téma