Číslo 46 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Alexem Koenigsmarkem.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Myšlenky plují na klidných vodách

Nestíhám. Mám děsně práce. Až vyřídím resty. Víš, je toho teď moc. Časem se ozvu – odbývají nás přátelé, sourozenci, a dokonce vlastní děti. Jindy. Někdy až... Potom se snad... Promiň, ale... hemží se v mailech, někdy to zazní uštvaně z mobilu. Býváme z toho zhrzení a občas si pomůžeme úlevným vulgarismem. Při čtení podobných zpráv o fofrování a nestíhání se nutně vybaví citát Jana Amose Komenského „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest“, který byl vyrytý do mé středoškolní lavice. Pod ním pak byla toutéž vandalskou rukou vydrápána rada učitele národů mužům, v níž mé panenské oko přitahoval podezřelý termín; slovo semeník jsem znala z nevinné botaniky, ale v souvislosti s hampejznými ženami asi nešlo o rozmnožovací orgán kytičky. Jo, milý Jene Amosi, řekli by dnešní kvaltovníci moudrému prapedagogovi: Soráč, ale žijeme holt pod bičem deadlinů.
Jednoho dne vypozorujeme, že stejně nervózní signály vysíláme i my. Už měsíce odkládáme setkání s kamarádkou, které se asi nevede dobře, s bráškou, který se trápí rozvodem, nemáme čas přečíst si knížku, která nás láká, jen plníme zadání, dodržujeme termíny, neprozřetelně dané sliby. Stali jsme se konstruktéry a staviteli malých i velkých kariér, zabezpečovateli mlhavé budoucnosti... A víme proč! Vždyť kdo chvíli stál, cosi zanedbal, toho čeká držka žraloka nespláceného dluhu, pahnát exekutora, potkan bezdomovectví. Jako by těch trudných příběhů rychlého sešupu do bídy a celkového zmaru nebylo kolem dost. A tak se stáváme kamenem hozeným do vody, ne a ne se vynořit a naši blízcí se od nás vzdalují jako kruhy na hladině. Má toho moc, říkají si o nás, ani mu nepiš, nevolej, nemá to cenu.
Komenský měl pravdu, až na to hovado, to přece spíš líně přežvykuje, popásá se, nekvaltuje. Dobře vím, mockrát jsem zažila, že myšlenky a rozmarné nápady jsou spíš přitahovány lenivým bloumáním, loudavou chůzí po cestách Stromovky, vynořují se pod čelem při rozkošnickém povalování v posteli či na letní louce, nalévají se do vyprázdněné mysli zvány k setrvání bezstarostnou chvílí, plují mi vstříc v teplém bezvětří na klidných vodách. A v hlavě se také častějšími výboji blýská při dialogu s přemýšlivým kamarádem u sklenky.
Podzim se přehoupl do období ledových rukou a cínové šedi, v supermarketech už vystavili ve výši dětských očí čokoládové figurky, brzy se dostaví předvánoční nekřesťanské jančení. V práci se začne šturmovat. Bude třeba sepsat výroční zprávy, prodat co nejvíc zboží, rozeslat péefka, uzavřít projekty, dovyčerpat dotace... Načež se přátelé už úplně odmlčí v starostech o plnou ledničku, vycíděnou domácnost, nákup dárků, stromků, kaprů, budou si muset odbýt návštěvy i u protivných příbuzných, napéci a schroustat pečivo, zapálit svíčky na hrobech... No a na závěr přikvačí Silvestr, který je třeba s těmi jeho rachejtlemi a umělým smíchem nějak propít, utratit, přetrpět.
Kamarádka v mailu nabízí: Víš ty co? Sejdeme se, až tenhle blázinec skončí, ju?
Ju. Sejdeme se, ale pac a pusu si už nedáme, protože jednu z nás povezou ve futrálu a druhá bude kráčet za černým vozem, v kapse papír s pohřebním projevem, odpovídám jí morbidně s poznámkou, že tenhle deadline dodržíme všichni a bez námahy, ale nakonec přikliknu smajlíka.
Je to v oukeji, říkají mladí. Zatím. Synek ještě pořád neotevřel darovanou Metaxu, připravenou pro případ zimních depresí.



  Vzpomínky jako obžaloba   
  Nalaďte si  
 
  Merci beaucoup,...  

  Pořiďte si        
 
  Dekadentní půvab nové dekadence 
  Navštivte