Číslo 14 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Taťjanou Medveckou.



 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Nový domov, nový život

Tak se v překladu z dáríjštiny či paštštiny jmenuje rozhlasový seriál, který si v tak rozbouřené zemi, jakou je Afgánistán, podmaňuje čtrnáct milionů posluchačů týdně. Vysílá se v obou oficiálních jazycích, z nichž první je jednou ze tří variant perštiny a druhý, psaný zprava doleva, se spíše blíží arabštině. A coby zdaleka nejpopulárnější ze všech pořadů představuje vlajkovou loď vysílacího schématu, za jehož obsah i formu ručí tým AEP neboli Afghan Educational Project. Jeho smyslem je vychovávat, informovat – a nyní už i poučeně bavit.
Vždyť Nový domov, nový život vychází z osvědčené zásady, kterou před šedesáti lety přinesl do rozhlasové praxe zábavný cyklus The Archers, který dodnes vysílá stanice BBC 4. A není to jenom tím, že zvláště ve starších posluchačích vyvolává nostagii, která se k rádiu tak hodí. Na rozdíl od bezpočtu více či méně duchaprázdných seriálů, jimiž se veřejnoprávní rozhlas zbytečně blíží soukromému, si tento „otec zakladatel“ uchoval zásadu, kterou se nyní snaží řídit Afghánci: nabízet v lehkém tónu obsahově závažné poselství o stavu společnosti, jejích hodnotách, ziscích a ztrátách včetně těch morálních. Proto nevyčuhuje ze zaměření a náplně celé programové škály, která se zabývá otázkami zdraví, rovnosti mezi pohlavími, samosprávného řízení, potřebou usmíření či udržitelným způsobem zemědělského hospodaření bez pěstování opia. Afghánský výchovný projekt je prvním v zemi, který – byť na základě zahraničních zkušeností – vybudovali sami Afghánci a také jej samostatně provozují a řídí. Rozhlasové vysílání se pyšní třemi stovkami redaktorů, scenáristů, moderátorů, herců, vysílacích techniků a produkčních. To už je slušný základ, na kterém se dá stavět. Jak ovšem vypadá vysílací síť, aby se signál dostal k těm nejméně informovaným na venkov, se nelze dopátrat; ani zdroj financování není uváděn, takže se dá jen spekulovat, zda je pouze zahraniční, anebo alespoň zčásti domácí.
To vše ale nijak nesnižuje záslužnost myšlenky, jež se snaží nebohým Afgháncům, které – jak mnozí z nich tvrdí – postupně ničí Sověti, Tálibán a NATO, zároveň podsunout vědomosti a úlevu. „Už se nemusíme těšit jen na pouštění draků na podzim,“ napsal prý kdosi autorům seriálu, „protože teď tu máme něco po celý rok.“



  Dítě nepříjemných myšlenek
  Nalaďte si  
 
  Jananas mezi folkem...

  Pořiďte si  
 
  Furianti s nadhledem
  Navštivte