Číslo 14 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Taťjanou Medveckou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Rudolf Křesťan, publicista

Jak jsem podal prst

Byl jsem poprvé v životě požádán, abych poskytl otisk prstu. Premiérový okamžik jsem prožíval intenzivně. Ne že bych do té doby nezanechával za sebou zmíněné otisky, ale činil jsem tak neoficiálně. První výraznější, na který se pamatuji, byl v době obecné školy. Konkrétně v sešitě, do něhož jsem začal psát domácí úkol hnedka po dojedení krajíce s máslem.
K mému nedávnému prvnímu úřednímu otisku došlo v souvislosti se žádostí o nový pas. Platnost stávajícího už měla na kahánku. Před odchodem do úřadovny jsem si zjistil, co budu muset mít v zájmu výměny s sebou. O mých prstech tam nebyla ani zmínka. Ještěže je nosím pořád při ruce.
Stejně tak jsem potřeboval i obličej, neboť na místě mi byla v zájmu biometrických údajů pořízena taky podobenka. Nevím, jak vy, ale při focení na rozličné dokumenty nikdy nevím, jak se tvářit. Naopak při snímání prstu mi bylo hej. Nemusel jsem myslet na jeho výraz, neboť ten je daný. Na pokyn úřednice jsem položil prst do určeného políčka přístroje. Postupně mi byly pořízeny elektronické snímky pravého ukazováčku. Posléze taky toho levého – zřejmě proto, aby mu to nebylo líto.
K mému překvapení nebyl zájem o palce. Přitom v mých představách z detektivních románů jsou s otiskem spojeny právě ty palcové. Čím to, že je ukazováček vyšoupnul z klíčové role? Měly snad ukazováčky někde vlivného známého?
Ještě že palcům zůstalo aspoň místo prvních náhradníků. Zjistil jsem to posléze, když jsem se po odchodu z úřadu začal blíže zajímat o rozličné souvislosti snímání otisků. V případě amputovaného ukazováčku je jeho zákonným zástupcem palec. Budu-li v černém scénáři pokračovat, tak jestliže bude chybět i palec, přichází předpisově na řadu prostředník. Když ani ten by nebyl k dispozici, nastupuje prsteník. Malíček ne. Ten je ze hry. Možná v intencích říkanky „Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku“, v níž malíček utřel.
Portrétování mého pravého a levého ukazováčku proběhlo elektronicky. Přišel jsem tak o představu, že otisky se pořizují po namočení do polštářku s barvou, jak jsem to vídal v rozličných filmech. Z nich si taky pamatuji scény s kriminalisty, jak za pomoci štětečku a prášku snímají otisky prstů na místě činu. V praxi jsem se osobně taky několikrát vyskytl na místě činu. Pokaždé v souvislosti s vykradeným autem. Naivně jsem se domníval, že po přivolání policie se dostaví i zmíněný štětečkář. Marně. Asi toho měl hodně a nestíhal.
Zkoumání otisků má v naší zemi nejen kriminalistickou tradici, nýbrž i literární – včetně Vachkova pátrajícího detektiva Klubíčka. Můžeme se pyšnit i tradicí přírodovědeckou. Jan Evangelista Purkyně popsal už v roce 1823 základní typy prstových papilárních linií. Seřadil je do devíti vzorů. V současnosti je daktyloskopie propracovanou vědou. Její základní východisko však zůstává nezměněno už od roku 1908, kdy se u nás začaly oficiálně pořizovat „otiskové“ karty pachatelů. Tím východiskem je skutečnost, že na světě se zatím nenašli dva lidé, kteří by měli stejnou prstovou kresbu.
Domnívám se, že tuto jedinečnost bychom si měli dnes a denně uvědomovat. A vděčně v ní spatřovat poselství přírody, že nejsme sériovými výrobky. V dějinách se sice vyskytují chvíle, kdy máme pocit, že příslušníci toho kterého národa (včetně vlastního) jakoby splývají v jeden kompaktní celek, ale ve skutečnosti ani v takto vypjatých okamžicích nejsme odlitky ze stejné formy. Přinejmenším pokud se týče originality bříšek našich prstů.
Slyšel jsem, že někomu vadí, když jsou mu tyto otisky snímány pro vydání biometrického pasu. Případně v jiných souvislostech. Dotyční to pokládají za zásah do osobních svobod. Nechci polemizovat, ale mně osobně spíš vadí umatlané otisky prstů na špatně umyté sklenici v restauraci.
Chápu, že někdo může pokládat úředně odebraný otisk prstu za další prolomení soukromí. Ale jestli v časech hrozících teroristických a jiných útoků může i tento prvek přispět ke zpřesnění osobního popisu, nevzpěčuji se. Ostatně – když na to přijde, tak nám miniportrét prstu dokáže v případě zájmu odebrat leckdo i bez našeho vědomí. Ukázkově to bylo předvedeno před třemi lety v Německu. Při jedné z veřejně přístupných společenských akcí tam byl potají sejmut – a posléze časopisecky zveřejněn – otisk prstů ze skleničky, z níž pil spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäubl.
Následně reagoval slovy: „Otisk mého prstu není žádným tajemstvím.“
Svým palcem se netají ani Václav Havel. V souvislosti se sedmdesátinami v roce 2006 souhlasil s tím, že na sedmdesát stříbrných pamětních medailí – a to na každou zvlášť – otiskne svůj palec. Volně tím navázal na tradici spojenou například s otisky prstů na pečetích. Podle jednoho z čínských zákoníků musely být v časech už před naším letopočtem připojeny otisky dokonce i k žádosti o rozvod. Takové „podpisové“ značení se vyskytovalo také na některých asyrských tabulkách v Aššurbanipalově knihovně.
Jistěže se dá za jistých okolností otisk prstu zneužít. Jako cokoliv: od rodného čísla přes PIN, adresu, číslo účtu až po falšovaný podpis. Ochrana těchto údajů má samozřejmě svůj smysl a týká se to i pořízených otisků prstu. Tedy prvku svým způsobem nejosobnějšího z osobních. Dokonce natolik jedinečného, že některým pachatelům nepomohla ani snaha o následné kyselinové rozleptání kůže na prstu, jehož otisk byl nalezen na místě činu. Nově narostlý povrch měl pak úplně stejnou kresbu jako ten účelově odstraněný.
Nechci vyvracet pochyby těch, kdo mají k dotyčnému snímání své výhrady. Ale já zůstávám i po odebraných otiscích optimista. Kdybych se v závěrečné životní fázi chtěl dát ke zlodějskému cechu, mám doma několik párů spolehlivých rukavic.



  Dítě nepříjemných myšlenek
  Nalaďte si  
 
  Jananas mezi folkem...

  Pořiďte si  
 
  Furianti s nadhledem
  Navštivte