Číslo 18 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Andreou Kalivodovou.



 

 

 

 

 

 


 

Pavel Kohout, ekonom

Bu bu bu, menší zlo!

Proč je česká politika dvacet let po znovuzískání svobody v takovém marasmu? Proč je míra korupce natolik velká, že již má makroekonomické rozměry? Příčiny nelze shrnout do povrchní floskule „je to v lidech“. Jsou systémové. Systém fungování české politiky je chybně vybudován. Obsahuje neopravitelné konstrukční vady.
První konstrukční vadou je systém hromadných kandidátek bez možnosti škrtání. Volič nejenže nemá možnost vyškrtnout kontroverzní jedince, ale nemá ani šanci vědět, kdo, proč a jak určitého kandidáta na kandidátku zapsal. Pobídka ke korupci: ty mi prokážeš službu, já tě zapíšu na volitelné místo. Kroužkování řeší jen málo.
Druhou systémovou chybou je nevyváženost moci. Řečeno slovy jedné soudkyně (na jméně nezáleží), není u nás demokracie, nýbrž parlamentní despocie. Poslanecká sněmovna může všechno, co si sama dovolí. V menším měřítku to platí i pro městskou radu či magistrát.
Třetí systémovou chybou je státní televize a státní cenzura sdělovacích prostředků. Svobodný národ nepotřebuje státní televizi. Slovíčko „veřejnoprávní“ je legrační. Vždyť každý televizní redaktor ví, že pokud se znelíbí někomu mocnému, poletí. Soukromé televizní stanice a noviny jsou rovněž pod tlakem: co kdyby jim státní nebo na státu závislé podniky zrušily inzerci?
Jediným svobodným sdělovacím prostředkem v České republice je internet. To je málo.
Čtvrtou systémovou chybou je financování politických stran státem. Tento systém měl původně vymýtit korupci, ale vedl k přesnému opaku. Vznikl systém sociálních jistot pro politické strany a jejich kmotry, pardon, pro stranické špičky. Korupce samozřejmě nezmizela, pouze korupčníci si začali dávat větší pozor. Státní příspěvky politickým stranám ovšem zvýšily jejich moc.
Pátou systémovou chybou je existence čtyř až pěti mocenských pater. Máme městské úřady (někde magistrát a městské části), hejtmanství (již název zní feudálně a praxe tomu odpovídá), provinční vládu (v Praze) a centrální vládu (v Bruselu.) Na každé úrovni existuje jistá míra korupce. Dokud fungoval starý dobrý pragocentrismus, byla korupce pro politické činovníky jistým rizikem: byli přece jen na očích. Ne vždy a ne všichni, ale riziko existovalo. Nyní však existují hejtmanství. Co se děje na krajích, bývá státní televizi obvykle lhostejné. Brusel je daleko, pánbůh vysoko.
Šestou systémovou chybou je existence komunistické strany. Ta nutí zbytek levice včetně té umírněné, přizpůsobit se extrému. Pro lumpy na pravici je přítomnost KSČM hotovým požehnáním: „Buď budete volit nás, anebo přijdou komunisti, bububu! Dobrá, sice krademe, ale buď my, nebo komunisti, budliky budliky! Bububu, menší zlo!!!“
Pravice, která má takto zajištěn dostatek hlasů pro přítomnost v parlamentu, má zároveň díky sociálnímu systému v podobě státních příspěvků zajištěnu pohodu, klídek a leháro. K této sociální jistotě si pak ještě lze přivydělat projekty typu OpenCard a velmi lukrativní výstavbou dálnic a především tunelů.
O levici škoda mluvit, tato zahálčivá třída se nechá živit soukromým sektorem a ještě kouše do rukou, které ji živí.
Tak, už se těšíte na další předčasné volby?



  Bu bu bu, menší zlo!
  Jak to vidí Pavel Kohout  
 
  Poslušen rad Kámasútry

  Pořiďte si  
 
  V archivu Svobodné Evropy
  Téma