Číslo 21 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Evou Emingerovou.



 




 

Za Mainerem do ticha

Na výstavu nových prací Martina Mainera (1959), profesora malby na pražské AVU, je trochu smutná cesta. Zatímco v nákupní Galerii Vaňkovka není pro samý konzum k hnutí, Wannieck Gallery, vyhrazená modernímu umění a stojící jen kousek opodál, zeje dokonalou prázdnotou. To ticho se ale k jedenáctce nových Mainerových prací vlastně hodí. A nejen proto, že výstava nabádá svým názvem – Vize pro tebe – k soustředění.

Zájem o proměnlivé stavy duše, často povzbuzované různými psychotropními látkami, je zřejmě jádrem Mainerovy tvorbyCo na vystavených akrylech zaujme na první pohled, je jejich rozměrnost. Divák se cítí mezi těmi ohromnými plátny, zavěšenými na bílém pozadí a posetými vesměs abstraktními motivy, jako mezi sloupy nějaké sakrální stavby. Když ohledá jednotlivé kusy zevrubněji, padne mu do oka technika dekalku, symetrických barevných skvrn, jejichž imaginativní potenciál prověřovali zejména ve dvacátých letech minulého století francouzští a čeští surrealisté – stejně jako švýcarský psychiatr Hermann Rorschach. Právě jeho proslavené testy jako by Mainer svými novými díly parafrázoval.

Ostatně zájem o proměnlivé stavy duše, často povzbuzované různými psychotropními látkami, je zřejmě jádrem Mainerovy tvorby. Nakolik jsou jeho umělecké výstupy pravdivým otiskem a nakolik stylizovanou hrou, zůstává otevřené – nicméně některá z pláten „dýchají“ velmi přesvědčivě. Ten dojem utvářejí jednak drobné situace či rovnou příběhy, které se obnažují divákovi před očima v konkrétních barevných skvrnách, jednak jistá energetická struktura obrazu, příbuzná eruptivním malbám Františka Kupky nebo Vanceho Kirklanda.

Nakonec ta drobná přehlídka aktuálních prací Martina Mainera (trvá do 5. června) uvízne v paměti docela silně. S tím, že to podstatné, to, proč stojí jeho dílo za chvilkové spoluprožívání, zůstane nejspíš nepojmenované – schované kdesi v tichu a prázdnotě mohutné Wannieck Gallery.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Učit se od ovcí?
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Šťastná chvilky Sylvie Krobové

  Pořiďte si  
 
  Za Mainerem do ticha
  Navštivte