Číslo 21 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Evou Emingerovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Robert Musil a Brno – následky jedné vivisekce

Robert Musil, jeden z nejvýznamnějších StředoevropanůLiterárně vzato, je Brno zvláštní město – buď si autory přivine pod svá provinciální křídla a trvale je usadí ve svých zdech, nebo je ze svých spárů propustí, ale navždy poznamená jejich tvorbu. To je i případ moderního evropského a světového romanopisce Roberta Musila (Klagenfurt 1880–1942 Ženeva), autora nedokončené trilogie Muž bez vlastností, velepodrobné analýzy středoevropské společnosti Kákánských, tedy rakousko-uherských časů v období před první světovou válkou. Jak souvisí s Brnem?
V Brně se Robert Musil ocitl ve svých deseti letech a nebyla to dobrovolná volba. Jeho otec Alfred Musil byl jmenován řádným profesorem strojírenství na zdejší německé technice. Malého Roberta v Brně čekala reálka na dnešní Husově třídě a několikeré stěhování, než s rodiči definitivně zakotvili na Augustinské 10 (dnešní Jaselská), jak připomíná dvojjazyčná pamětní deska. Odtud měl otec na techniku opravdu jen pár kroků.

Symboly doby

Stěhovací anabázi s Musilovými absolvovala také rodina otcova kolegy prof. Donatha, jejichž syn Gustav, o dva roky starší než Robert, sehraje za několik let významnou roli – probudí v Robertovi zájem o literaturu, filozofii a kulturu vůbec. Spory s maminkou vedly příštího spisovatele k odchodu na internátní nižší vojenskou reálku do Eisenstadtu a pak do Hranic na Moravě. Zkušenosti z obou ústavů se staly podkladem k Musilovu prvnímu úspěšnému románu Zmatky chovance Törlesse (1906). Předtím ještě opustí studium Technické vojenské akademie ve Vídni a v roce 1901 se stane strojním inženýrem na „otcově“ brněnské technice. To už vede dvojí život – o dva roky starší Gustav Donath Roberta zlákal ke světu literatury. Přes den plní běžné povinnosti, po večerech čte a nápady k prózám si zaznamenává do deníku. Například: „Můj život – Dobrodružství a bloudění duševního vivisektora na počátku 20. století.“
V tom čase vznikají také první Musilovy literární skici – jejich soubor nazvaný Parafráze zatím marně nabízí nakladatelům, zato 14. dubna 1900 Robert Musil poprvé veřejně vystoupí s přáteli a vrstevníky jako autor na dobročinném večírku ve prospěch dětské nemocnice a Vlasteneckého podpůrného spolku s prózou Variété, posléze otištěnou v Brünner Neue Zeitung.
Po promoci (1901) si ještě Robert Musil odbude v Brně vojnu jako jednoroční dobrovolník v dnes už zbořeném jezuitském klášteře. Pozná tam svého pozdějšího nadřízeného, jež ho inspiruje ke vzniku postavy generála von Sturm v Muži bez vlastností. Připomeňme ještě brněnskou lásku, jejíž ozvuky najdeme v novele Tonka, a zájem o dílo filozofa Ernsta Macha, rodáka z nedalekých Chrlic. Jenže to už se soustavný brněnský pobyt příštího světového spisovatele uzavírá. Jako inženýr odchází do Stuttgartu, do Brna se ještě vrátí v roce 1904, aby tu složil maturitu na německém gymnáziu, neboť má namířeno na Berlínskou univerzitu. Tu ukončí doktorátem z psychologie, mimo jiné o Ernstu Machovi. Až na sklonku života si o svých brněnských letech poznamená: „Každý prožívá symboly své doby. Jenže se stávají srozumitelnými až později.“

Pamětní deska v brněnské Jaselské uliciDomov – nedomov

Když v roce 1924 zemřeli krátce po sobě oba Musilovi rodiče, přijel už známý autor a novinář ještě jednou z Vídně do Brna – dokonce uvažoval, že by se tu znovu usadil. Musil tehdy působil mimo jiné jako dopisovatel Prager Presse a byl poněkud stižen žárlivostí nad vídeňskými úspěchy Franze Werfela. Ale z úmyslů sešlo; majitel domu měl s opuštěným bytem jiné plány.
Čím Brno, velké provinční město, v němž Ulrich, hrdina románu Muž bez vlastností, „prožil krátké, ale málo příjemné části svého života“, Musila poznamenalo? „V jeho podstatě bylo, jak dobře věděl, cosi koloniálního. Zvětralo tu nejstarší jádro německého měšťanstva, které se před staletím dostalo na slovanskou půdu, takže je už kromě několika kostelů a rodinných jmen sotva něco připomínalo.“
Brno jako domov – nedomov, zhmotnění kankánských zásad nejen – nýbrž i, případně ani – ani, tak ironicky líčí Musil město v románu. Zcela souzní s atmosférou intelektuální společnosti, která ani v nejmenším netuší, že bude zítra smetena vírem války.
Trvalo třicet let, než byla románu Muž bez vlastností přiznána pozice jednoho z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. V eseji Zanedbávané dědictví Cervantesovo o tom píše jiný velký exbrňan, Milan Kundera: „Poslední klidné časy, kdy člověk mohl bojovat jen s monstry své vlastní duše, časy Joyceovy a Proustovy, byly tytam. V románech Kafky, Haška, Musila, Brocha monstrum přichází zvnějšku a nazývá se Dějiny; (…) jsou neosobní nezvládnutelné, nevypočitatelné, nesrozumitelné – a nikdo jim neunikne. To je chvíle, kdy plejáda velkých středoevropských romanopisců zakusí, uvědomí si a popíše terminální paradoxy Novověku.“ A o několik stránek dál čteme: „Musil a Broch dali vystoupit na scénu románu suverénní a zářivé inteligenci. Ne aby proměnili román ve filozofii, ale aby mobilizovali na základě vyprávěného příběhu všechny prostředky (…) které jsou s to osvětlit bytí člověka; aby z románu učinili svrchovanou intelektuální syntézu.“

Robertu Musilovi budou v neděli 29. května ve 20 hodin věnovány vltavské Schůzky s literaturou, které jejich autor Zdeněk Mareček nazval Monsieur le vivisecteur – Robert Musil a Brno.

Tomáš Sedláček, redaktor ČRo Brno



  Učit se od ovcí?
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Šťastná chvilky Sylvie Krobové

  Pořiďte si  
 
  Za Mainerem do ticha
  Navštivte