Číslo 22 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Janem Vondráčkem.



 

 

 

 

 

 

 



 

Pavel Kohout, ekonom

O Rusku, Anglii a Izraeli

Rusko, Anglie a Izrael jsou země, na nichž mě v poslední době zaujaly určité významné detaily. Vlastně nejde ani tak o detaily jako spíše o docela významné povahové rysy obyvatel těchto zemí. Předkládám k zamyšlení.
Nepřátelé Ruska: V Moskvě se konala velká vojenská přehlídka. Dvacet tisíc vojáků, těžká technika, například komplety protivzdušné obrany Buk-M2 a S-400, tanky T-90 či mezikontinentální balistické rakety Topol-M. Pro srovnání, vojenská přehlídka v Praze u příležitosti státního svátku v říjnu 2008 ukázala dva tisíce vojáků a žádné mezikontinentální rakety.
Před kým napíná Rusko svaly? Možná předvádí Západu, že má stále sílu. Ale Západ není nepřítelem Ruska – nikdo v USA a už vůbec ne v Evropě ani vzdáleně neuvažuje o konfliktu. Naopak, Západ potřebuje ruský plyn a jiné komodity.
Rusko má jiného potenciálního nepřítele. Pamatuji si, jak jsem onehdy letěl z Hongkongu. Čínské území bylo obdělané a osídlené do posledního metru čtverečního, pokud to přírodní podmínky jen trochu dovolovaly. Naopak široširé ruské území bylo osídleno jen velmi sporadicky.
Časem Číňané dojdou k názoru, že více než miliardový národ má přirozený nárok na životní prostor, zatímco Rusům, jichž je necelých 139 milionů, musí stačit mnohem menší území. Vlastně by bylo divné, kdyby podobné myšlenky neběžely Číňanům v hlavách již nyní. Jejich praktické realizaci brání jen pár maličkostí. Například rakety Topol-M.
Pojištění po anglicku: Když stojíte u pokladny v českém obchodním domě Tesco, regál vám nabídne bonbony, žvýkačky a čokoládové tyčinky. Když se ale postavíte do fronty v britském obchodním domě stejné značky, namísto pamlsků uvidíte nabídku různých druhů pojištění! V pořadí podle důležitosti jsou seřazeny propagační letáčky na životní pojištění, pojištění domácích mazlíčků, pojištění nemovitosti a nakonec havarijní pojištění. Pejsek nebo kočička stojí v britské pojišťovací hierarchii hned za člověkem.
Možná právě proto je v Londýně k vidění tak velmi málo psů a extrémně málo pozůstatků jejich trávicích procesů. Neboť Britové mají rádi psy i lidi. A chov psů ve velkoměstě přináší obtíže oběma živočišným druhům. Anebo za to zkrátka mohou vysoké poplatky účtované londýnskou radnicí.
Tajemství izraelské armády: Navštívil jsem prezentaci knihy Startup Nation – izraelský hospodářský zázrak. Velmi působivá kniha a neobyčejně inspirativní.
Tvořivé prostředí v izraelské ekonomice, které přeje začínajícím podnikatelům a novým firmám, dávají autoři do souvislosti s armádou. Zde se mladí Izraelci neučí nesmyslně pochodovat na „buzerplace“, ale řídit tým a spolupracovat na řešení krizových situací. Nejlepší studenti pak slouží v elitních armádních výzkumných ústavech.
Izraelská armáda sice má hodnosti, ale hierarchie je potlačena. I vojín smí odmlouvat generálovi. O rozkazech se diskutuje a poddůstojníci mají nezvykle rozsáhlé velitelské pravomoci. Systém podporuje samostatné rozhodování, improvizaci a vynalézavost. A také učí pracovat s rizikem.
Izrael několikanásobně převyšuje USA v objemu rizikového kapitálu v přepočtu na hlavu. Evropu pak Izrael převyšuje v desítkovém řádu. Pokud jde o Českou republiku, ta je v objemu rizikového kapitálu poslední v Evropě. I za Slovinskem a Rumunskem. Zdejší obyvatelstvo se bojí investovat i do státních dluhopisů a na internetových diskusních fórech převládá anonymita. Zbabělci se bojí i podepsat.



  O Rusku, Anglii a Izraeli
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  Zoufalky ze sekáče...

  Pořiďte si  
 
  Od frašky po mystérium
  Navštivte