Číslo 23 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Zdeňkem Mácalem.




 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Velký den velkého národa

Na přelomu dubna a května 2011 nastala pro média doba žní, neboť během pouhých tří dnů se odehrály tři celoplanetárně významné události rozličného charakteru: královská svatba v Londýně, dopadení teroristy č. 1 v Pákistánu a mezi tím ve Vatikánu blahořečení Jana Pavla II., uznávaného i těmi, kteří se víře jinak vyhýbají obloukem.
Sledoval jsem, jak v Polsku, občansky rozděleném po loňské Katyni a před letošními volbami, událost reflektují rozhlasové stanice, a porovnával jsem obsah i formu vysílání s mediálním ohlasem předchozí beatifikace polského kněze, které si svět povšiml méně. Neodehrála se totiž na vznosném svatopetrském náměstí ve Vatikánu, nezúčastnil se jí papež a nedostavil se na ni milion poutníků, ale „jen“ asi sto dvacet tisíc. Přesto je 6. červen 2010 významným dnem nejen pro tamní věřící, představující šestadevadesát procent Poláků. Obřad na varšavském Náměstí Pilsudského byl totiž také – a možná především – poctou muži, který za svůj odpor proti totalitě zaplatil smrtí, jakou lze i v laickém slovníku pojmenovat mučednická.
„Blahořečení otce Jerzyho Popieluszka označil zvláštní papežův vyslanec, arcibiskup Angelo Amato, za velký dar velkému národu,“ oznámilo vysílání do zahraničí polského veřejnoprávního rozhlasu už dvacet minut před polednem zmíněného dne. Reportáž uvedla, že události bylo přítomno sto polských biskupů a dva tisíce kněží, ale emotivně se věnovala „poutnici z nejcennějších“, Jerzyho matce Marianně, která se těsně předtím dožila sta let. Následující dokumenty pozvaly posluchače do varšavské čtvrti Zoliborz, kde kněz v osmdesátých letech kázal nejen v kostele, ale během stávek též v místní huti, „mém novém chrámu“, jak říkal; ač plachý intelektuál, stal se tam hrdinou dělníků.
V říjnu 1984 přišla pomsta režimu: auto, v němž se tehdy sedmatřicetiletý kněz vracel z venkova do metropole, zastavili na odlehlém místě tři tajní, převlečení za dopravní policisty; vyvlekli jej ven, zbili, spoutaného hodili napřed do kufru auta, kde musel nesnesitelně trpět, a pak do vodní nádrže. „Existuje nejméně osm variant, kdo a proč to tehdy nařídil,“ vracelo se k tématu v den Popieluszkova blahořečení polské katolické Radio Maryja. A zazněl i Koncert pro fagot a orchestr, který vzpomínce na „kněze Solidarity“ věnoval už roku 1985 polský skladatel Andrzej Panufnik.



  Na měsíci
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Jak se žije v Polsku

  Dívejte se  
 
  Sólista s duší komorního hráče
  Téma