Číslo 27 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s jazzmanem.
Rudy Linkou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pořad, který bourá mýty

Odhalit mechanismy ovlivňující vývoj tuzemské i světové ekonomiky není vůbec snadné. Globalizace, politické změny ve světě, demografické procesy a překotný vývoj technologií velkou měrou ovlivňují všechny obory lidské činnosti, ekonomiku nevyjímaje, a mají nemalý dopad i na naše soukromé životy. Největší vliv na ekonomický vývoj však mají inovace v informačních technologiích. Zrychlený přenos dat a oběh peněz překonává zásady tradiční ekonomie. Jak se tedy vyznat v současném tržním hospodářství, jehož součástí jsme my všichni? Odpovědi nabízí pořad Českého rozhlasu 6 Člověk a trh
Ekonomové, odborníci z praxe, ale například i sociologové se v tomto pořadu snaží srozumitelně vysvětlit ekonomické fenomény, některé teoretické pojmy, problematiku pracovního trhu a principy fungování trhu v různých oblastech.

Jak je to s kvalitou vzdělávání v Česku? I těmito otázkami se pořad Člověk a trh zabývá.Mýtus o vyčerpání zdrojů ropy

Jeden z dílů cyklu například zjišťoval, co stojí za rostoucími cenami pohonných hmot: zda je to nedostatek této komodity, burzovní spekulace, tuzemský daňový systém nebo oslabující koruna. Host pořadu, Marek Loužek z centra pro Ekonomiku a politiku, v něm jednoduše vysvětlil mýtus o vyčerpání zdrojů nerostných surovin. Známé zásoby surové ropy na světě podle něj stoupají a nezdá se, že by ropa měla dojít. Její zdroje se rozšiřují lidskou vynalézavostí, její cena podle něj ve stoletém horizontu v reálném vyjádření poklesla. V krátkodobém horizontu pak cena ropy roste především následkem uvolněné měnové politiky Spojených států amerických a evropských zemí. Další fakta o pohonných hmotách a nerostných surovinách uvedená v tomto dílu si můžete poslechnout prostřednictvím iRadia na webových stránkách stanice www.sestka.rozhlas.cz.
Mezi tématy, kterým se redaktoři pořadu Michaela Krčmová, Klára Janicki-Bratová, Daniela Vrbová, Tomáš Procházka a Karolína Koubová v poslední době věnovali, byly český trh s byty a deregulace nájemného, vývoj v reklamním průmyslu. Hovořilo se také o tom, co čeká český potravinářský průmysl a tuzemského spotřebitele v souvislosti se zdražením potravin. Jedno z dalších vydání poodhalilo ekonomické pozadí takzvaných jasmínových revolucí v arabských zemích. Za pozornost stojí i díl o islámském bankovnictví, které neuznává úrok a má také odlišnou úvěrovou politiku.

Redaktorka seriálu o vzdělání Daniela VrbováVzdělání, vzdělávání a vědění

Objem lidského vědění, poznatků a informací se  zvětšuje geometrickou řadou. Vědění dnes znamená moc, a to především ekonomickou, sociální i politickou. Také průchod vzdělávacím systémem začíná být více než kdy jindy otázkou peněz. Peněz, které je do vzdělávání ochoten investovat stát či soukromá firma. Peněz, které za studium vyžaduje škola, a peněz, které je za své vzdělání ochoten utratit studující. Běžně se hovoří o nabídce na trhu se vzděláváním, o investicích do vzdělání nebo kapitálu, který představuje vědění. A právě tomuto trhu se zvláštními pravidly a ne vždy lehce uchopitelnými komoditami se věnuje letošní seriál pořadu Člověk a trh, který si můžete naladit vždy poslední čtvrtek v měsíci ve 21.10. Redaktorka seriálu o vzdělání Daniela Vrbová se v něm snaží najít odpovědi či alespoň vyvolat diskusi o otázkách, které stále zůstávají otevřené: například jak flexibilně může vzdělávací systém reagovat na rychle se měnící společnost? Má být vzdělávání a trh práce propojen těsně, nebo volně? Je cílem vzdělat co nejvíce lidí, nebo jen několik velmi nadaných na špičkové úrovni?
Do prvního pilotního dílu, který ČRo 6 odvysílal v lednu letošního roku, si Daniela Vrbová pozvala ekonoma a člena poradního a konzultačního orgánu vlády České republiky (NERV) Daniela Münicha. Podle něj je zásadní, a to i z hlediska pozdějších nákladů, zabývat se kvalitou základních škol a předškolní výchovy, kde se u dětí tvoří dispozice pro další vzdělávání. Jako důležité vidí také zapojení dětí do společnosti, která je dnes velmi komplikovaná, dynamická a není jednoduché se v ní bez přípravy vyznat. Další díly seriálu průběžně seznamují posluchače s jednotlivými stupni českého vzdělávacího systému.
Na konci června probíhají tradičně přijímací i závěrečné zkoušky na českých vysokých školách, a tak se nadcházející vydání pořadu dne 30. června bude zabývat současným nastavením vysokoškolského systému v České republice, otázkou školného, studentskými půjčkami a podmínkami jejich splácení.
Seriál dále otevře problematiku účinnosti podpory vědy a výzkumu, školného, výuky cizích jazyků či propojení vzdělávacích institucí s trhem práce. Pozornost bude věnována i rozdílům ve vzdělávání chlapců a dívek, mužů a žen a rozdílům mezi soukromými a veřejnými školami.
Redaktorka Daniela Vrbová doufá, že letošní seriál zaujme posluchače stejně jako ten loňský o alternativních ekonomických směrech, kterému pro velký ohlas věnoval ČRo 6 na svých internetových stránkách samostatnou sekci. V ní jsou pro lehké vyhledávání shromážděny všechny odvysílané díly ve formátu MP3.
Bližší informace o možnostech poslechu ČRo 6 najdete na sestka.rozhlas.cz v sekci Pořady.

Vednula Kosíková, spolupracovnice ČRo 6



  Chcete změnit vládu?
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  Chvála odmítání

  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Když odešla Eva z ráje        
  Pořiďte si