Číslo 34 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Marthou Issovou.




 

 

 

 

 

 

 

 


„Probourané klenutí v paláci se odbourává. Na různých místech v hradě hledači pokladů prokopávají podlahy v různých místnostech hradních,“ psal kdysi o Lipnici Jaroslav HašekV kotli kamenné lokomotivy

Gotická kamenná Lipnice pluje ranní mlžnou Českomoravskou vysočinou jako přízračná loď. Malíři Janu Zrzavému připomínalo večerní lipnické panorama Betlém. Básníku Jiřímu Wolkerovi monumentální trosky po pohřbu. A Jaroslavu Haškovi zas funící starou lokomotivu. Tři umělecké cesty, tři přístupy ke skutečnosti. Lipnice: Betlém, pohřební kočár i lokomotiva. Ve vltavských Schůzkách s literaturou dostane v sobotu 28. srpna ve 20 hodin přednost Haškova lokomotiva. Lipnický hrad trčí v mlze nad krajinou jako lokomotiva v depu. Kolem ní krouží kavky a lokomotiva dře komínem Samsonovy věže plátno nebe. Hrad má ale také své nitro, své útroby a vnitřnosti, své sklepy, šachty a studny paměti.

Stoupáme s Richardem Haškem, vnukem spisovatele, a esejistou Tomášem Mazalem do lipnické stráně jako dobyvační Švédové. Stoupáme, abychom sestoupili. Za hřbitovní zídkou vyčuhují náhrobky, hlava zpoceného hrobaře a v rohu mezi sebevrahy i hrob Haškův, obložený nedopitými lahvemi, které tam vložili jeho obdivovatelé. Přes hostinec U České koruny, který dnes vlastní Haškův vnuk, zamíříme na hrad. Kdybychom se přenesli v čase do dvacátých let minulého století, můžeme vše jen mírně rozostřit a posunout: Richard Hašek se jmenuje Jaroslav Hašek, hradním kastelánem není Marek Hanzlík, ale lesmistr Hubert Böhm, a z Tomáše Mazala se stává učitel Šikýř.

Pro Jaroslava Haška se lipnický hrad stal na čas také pracovnou, a když měl dobrou náladu, provázel výpravy turistů. Dokonce se zachoval Haškův dopis adresovaný Klubu českých turistů v Praze, ve kterém mimo jiné píše: „Vážení, jsa členem odboru Klubu v Německém Brodě, oznamuji, že poslední dobou dějí se neoprávněné vykopávky na hradě Lipnici: Probourané klenutí v paláci se odbourává. Na různých místech v hradě ‚hledači pokladů‘ prokopávají podlahy v různých místnostech hradních. Zejména v hlavní věži v takzvané zbrojnici. Na různých místech byly učiněny pokusy prokopávati podlahy k nalezení ‚tajných chodeb‘ do Německého Brodu, do Humpolce od různých blbů. Prosím, aby bylo Vámi vše na místě vyřešeno, poněvadž nikdo nedostal od Vás, ani od Památkového úřadu, ani od konservátora povolení k takovému podnikání.“

Možná že ještě více napoví názvy jednotlivých kapitol Schůzek s literatoru: Mazhaus a spisovatel – Mýty hradního sklepení a chřtán studny – Učitel Šikýř jako hradní strašidlo – Vzpomínky hostinského Invalda a nález stolu, na kterém Jaroslav Hašek napsal povídku Průvodčí cizinců. Právě tuto Haškovu povídku, která je součástí pořadu, a fragmenty z jeho lipnických dopisů a rýmovaček interpretuje herec Oldřich Kaiser.

Miloš Doležal, redaktor ČRo 3 – Vltava



  Rozhlas z Dháky pro pěšáky        
  Jak to vidí Jiří Vejvoda
 
  Země jako každá jiná         

  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Zralé ovoce L. P.         
  Pořiďte si