Číslo 34 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Marthou Issovou.




 


Jiří Vejvoda, publicista

Rozhlas z Dháky pro pěšáky

„Já jsem moc velmi rád, jak se vám to líbilo,“ oslovil čtyřicetitisícový dav v Madison Square Garden svou neodolatelnou angličtinou indický hráč na sitár Ravi Šankar. A jakoby mimochodem dodal: „Naše trio ale doteďka jen ladilo...“ Psal se 1. srpen 1971 a v New Yorku právě probíhal první megakoncert charitativního zaměření: vystoupili na něm Bob Dylan, Eric Clapton, Billy Preston a především jeho organizár, ex-Beatle George Harrison. Právě on se už v šedesátých letech začal intenzivně zajímat nejen o indickou hudbu, ale i o poměry v této části světa. A proto nepřekvapilo, že intenzivně prožíval utrpení milionů běženců během války za nezávislost východního území Pákistánu, které se ještě téhož roku přerodilo v Bangladéš. Odhodlání tamního vesměs nepředstavitelně chudého obyvatelstva posilovalo i rozhlasové vysílání.
Dnešní Bangladesh Betar Radio, jak se státní bangladéšský rozhlas jmenuje, vzniklo 16. prosince 1939 v rámci tehdejšího All India Radio a sídlilo v nepříliš udržované stavbě koloniálního typu, jimiž se staré centrum Dháky marně snažilo vyrovnat velkoleposti Bombaje, Dillí, Kalkaty. Počátkem šedesátých let se přestěhovalo a z bývalého „nástroje propagandy“, jak samo svou minulost v „indickém sevření“ dnes hodnotí, se zvolna nadýchlo k roli, jakou sehrálo při bojích za osvobození. Právě z jeho vysílání, tehdy složitě šířeného signálem z japonské lodi kotvící v bengálském přístavu Chittagong, poprvé zaznělo Prohlášení o nezávislosti Bangladéše.
Obsah i formu současného vysílání nelze hodnotit bez přihlédnutí k populační explozi, která za pouhých sto let navýšila počet Bangladéšanů z pětadvaceti na sto pětašedesát milionů. „Právě rozhlas je nejlevnějším a tudíž nejdosažitelnějším zdrojem komunikace,“ reflektuje životní úroveň převážného počtu obyvatel Charta Rádia Betar, jež vymezuje svou činnost vznešenou preambulí: „Byli jsme vládou poctěni úkolem šířit nejen poctivě a objektivně, ale též s maximálním nasazením jak informace, tak vzdělávání a zábavu.“ Vysílá se převážně v bagladéšštině, ale i v urdu, hindi či nepálštině; večer patří kulatým stolům o zemědělství, zdravotnictví, politice či ekonomice, jimž nejednou vévodil „bankéř chudých“ Muhammad Junus který byl roku 2006 oceněn za – cituji z oficiálního zdůvodnění – „projekt banky Gramin a jejích mikroúvěrů pro nemajetné podnikatele“ Nobelovou cenou míru.



  Rozhlas z Dháky pro pěšáky        
  Jak to vidí Jiří Vejvoda
 
  Země jako každá jiná         

  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Zralé ovoce L. P.         
  Pořiďte si