Číslo 41 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hlasovým pedagogem.
Eduardem Klezlou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 


Obyčejný manželský trojúhelník?

Režie Tří u jezera se ujal olomoucký rozhlasový režisér Michal BurešHory. Divočina. Prázdné statky. Tam, kam „nevede ani pořádná cesta“, zavede posluchače Dvojky Českého rozhlasu premiéra rozhlasové povídky Lenky Brodecké s názvem Tři u jezera. Už v sobotu 15. října letošního roku se opět potvrdí, že trojka v lidských vztazích není šťastné číslo. Přidáte-li do uvedeného popisu vraždu, vznikne detektivní příběh se skutečně překvapivou zápletkou, i po jejím rozuzlení se ovšem dočká posluchač dalšího zvratu. Tříbit fantazii budou navíc skutečně zajímavá jména.

„Lábíkovi – to jsou taky případi. Jsou tu teda teprv druhý rok. Koupili takovou pobořenou samotu, nahoře na Černé Nise, hned u přehradní nádrže, však uvidíte… Snaží se to spravovat, ale moc jim to nejde. Dřív teda bydleli v Praze…“ říká strážmistr v úvodu povídky Tři u jezera. Postavy, kolem nichž se děj odehrává, představuje pětatřicetiletý Zdeněk, který byl kvůli podepsání Charty vyhozen z postu učitele gymnázia, jeho první žena Naděžda (36), která se vzpamatovává z rozvodu, a dokonce si chce podřezat žíly. Milostný trojúhelník zaplete ještě Milena (22), jejich bývalá studentka. Ta Zdeňkově exmanželce navrhne, aby s nimi na samotě bydlela. „Ale víte, co je na tom nejdivnější? Že ti tři si tam nahoře u vody žijou jako hrdličky. Když jsme tam vyšetřovali, tak ty ženské, Naďa s Milenou, se od sebe ani nehnuly. Pořád se držely a něco si šuškaly.“ To vše přes očekávání ostatních. Představují si totiž „nějakou itálii“, ilustruje to sám strážmistr: „Vždyť ta mladá musí mít svatozář, která jiná by to strpěla! A té staré se divím, takhle jim viset na krku… Snad by měla mít nějakou hrdost, přece.“

Natáčení krimipříběhu začíná

Dějovou linii začneme sledovat v okamžiku, kdy kapitán Vašátko a na první pohled ne příliš ostřílený strážmistr míří na samotu k chatě Lábíkových, aby zde vyslechli svědkyni Naděždu. V okolí jejich bydliště se totiž přihodí nehoda na vodě, při níž zahyne hudebník Ladislav Plečka. Známému Lábíkových se stane osudná projížďka na nafukovacím člunu. Až v samotné chatě se začnou rozplétat zamotaná vlákna celého případu a potvrdí se obavy kapitána Vašátka, že nehoda nebyla nehodou… Víc ovšem v zájmu posluchačova překvapení nebude na těchto řádcích prozrazeno.
Lenka Brodecká se zúčastnila květnového natáčení své rozhlasové povídky a žasla nad tím, jak herci umí pracovat s hlasem a vytvořit rozličné emoční i povahové polohy. Po zpracování scénáře, výběru obsazení a jiných nezbytných přípravách se v polovině letošního jara začala povídka Tři u jezera natáčet pod režijní taktovkou Michala Bureše. Exteriéry se realizovaly v Plenéru Českého rozhlasu Olomouc: v dokonale izolované místnosti bez jakýchkoli šumů a rušivých zvukových elementů získaly scény z automobilu reálné obrysy. O iluzi pro posluchačovy uši se posléze postaral zvukový mistr Jiří Pochvalovský, ten je autorem zvukových efektů a koláží. Dílo dovádí do finální podoby, přidáva hudbu.
Jakmile byla první scéna z automobilu natočena ke spokojenosti pana režiséra, mohli se aktéři přesunout do Studia 1 ČRo Olomouc. Zde vyrostla improvizovaná chata, samozřejmě bez střechy, jen čtyři holé zdi. Hlavní drama se odehrálo právě zde, na povrch vyšly rozličné okolnosti. Definitivního rozuzlení se posluchač dočká až v poslední scéně – kapitán a strážmistr absolvují jízdu zpět do Prahy, abychom se dozvěděli, proč se vše odehrálo tak, jak nám bylo sděleno.

Do role Mileny obsadil Michal Bureš ostravskou herečku Terezu VilišovouTaťána i Brouček z roští

Autorka scénáře Lenka Brodecká čerpala inspiraci v novele Hany Proškové, z níž si vypůjčila hlavní motiv. Děj vygradovala, a navíc přidala mnohé nečekané zvraty, které v původním příběhu chybí. Spisovatelka má dosud na svém kontě několik knih, též se podílela na projektech Českého rozhlasu Olomouc – například na pětidílném Životopisu Agathy Christie či na kompozici Svaté kníže. Za pozornost určitě stojí další rozhlasový počin Lenky Brodecké – Mopslík, opět pod režijním dohledem Michala Bureše. Ožije tak komedie o Jiřím Vyskočilovi, marketingovém konzultantovi a specialistovi. Natáčela se koncem letošního června.
Díky společnému úsilí tvůrců Tří u jezera se zrodil překvapivý detektivní příběh. Do role kapitána Vašátka obsadil Michal Bureš herce činohry Národního divadla v Brně Vladimíra Krátkého, který ztvárnil na divadelních prknech mimo jiné řadu shakespearovských postav, ale též například Broučka z roští ve hře Broučci. Ostravská herečka Tereza Vilišová, která své herecké zkušenosti promítla do postavy Mileny Lábíkové, působí v Divadle Petra Bezruče a mezi její největší dosavadní role patří například Taťána v Evženu Oněginovi. Posluchači Dvojky uslyší také Jiřího Bartoně,  jenž má stálé angažmá v Divadle Šumperk, kde hrál mimo jiné Chlestakovova sluhu Osipa v Gogolově komedii Revizor, a přestože se v rozhlasovém prostředí pohyboval, jedná se o jeho vůbec první zkušenost s rozhlasovou činohrou.
Dramatizaci povídky Lenky Brodecké Tři u jezera by si v sobotu 15. října ve 22.05 rozhodně neměli nechat ujít příznivci detektivního žánru, kteří se chtějí nechat napínat do posledního momentu.

Martin Petera, publicista



  Fotografka magie skutečnosti
  Nalaďte si
 
  Vypravěč a můry  

  Pořiďte si  
 
  ...manželský trojúhelník?
  Téma