Číslo 42 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s divadelníkem.
Lukášem Trpišovským.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Věra Nosková, spisovatelka

Budoucnost není beznadějná
aneb Dopis příteli

„Milý Jirko, píšeš, že lidská populace je jen vyrážka na těle Země, budoucnost slibuje hrůzy a katastrofy, například zkolabování energetiky a dopravy kvůli vyčerpání zdrojů... Prosím Tě, přestaň už věnovat pozornost pochmurným prognózám a hryzat si nehty při sledování katastrofických filmů o konci světa. Vyhledávej radši v médiích, co je kde nadějného. Lidská vynalézavost je totiž bez konce a hračičkování a pilná tvořivá práce vědců a techniků načrtává stavbu docela nadějné budoucnosti. Tak například Gary Strobel, sedmdesátiletý profesor botaniky a fytopatologie na Státní univerzitě v Montaně, našel v pralesích na jihu Jižní Ameriky mikroskopickou stromovou houbu Gliocladium roseum, která produkuje ve velkém množství padesáti pěti uhlovodíků běžně obsažených v motorové naftě. Dokáže dokonce tyto naftové sloučeniny vyrábět z celulózy, což by z ní dělalo lepší zdroj biopaliv než cokoliv, co dnes používáme. Mykonafta by se mohla stát levnou alternativou k fosilním palivům. A víš, že už existují automobily, které dokáží v průměru na jedno patnáctiminutové nabití ujet dvě stě až tři sta kilometrů? Elektroskútr, který lze koupit už i u nás, nabízí také velmi hospodárný a ekologický provoz, na jedno nabití baterie v hodnotě pěti korun ujede kolem sta kilometrů.
Cameron a Moira Thomsonovi z Velké Británie zjistili, co s vyčerpanou půdou na skotské pahorkatině udělá obyčejný kamenný prach obsahující v horninách běžné magnézium, vápník a další minerály prospívající kvalitě hlíny, namíchaný s trochou kompostu. Thomsonovi provedli svůj experiment v roklině, kde padesát let nic nerostlo, protože eroze a chemické látky lokalitu znehodnotily. Poprášili pozemek tenkou vrstvou kamenného prachu, čímž napodobili přirozený ledovcový cyklus. Na výživné zemině se teď daří pěkně narostlé kapustě, cibuli, angreštu...
Namítneš, že mořím a oceánům se dějí hrozné věci, ale proti zmaru napínají své síly i různí zachránci. Tak například vláda ostrovního státu Kiribati v rovníkové části Tichého oceánu vyhlásila na ploše 410 500 kilometrů čtverečních Chráněnou oblast Phoenixské souostroví. Zahrnuje osm atolů a je největší mořskou rezervací na světě, má rozlohu jako Německo a Slovensko dohromady. V tomto pohádkovém místě je obrovská druhová pestrost, čistá voda, korálové útesy, podmořské hory...
Biobakterie, které má ve vědeckém programu společnost Sony, generují elektřinu pomocí enzymů rozkládajících sacharidy ve formě glukózy. Využívají prostě jen přirozenou schopnost organismů získávat energii z výživných látek, ale v tomto případě místo aby poháněly životní aktivitu, slouží k výrobě elektrické energie. Další geneticky upravené bakterie produkují palivo. Jejich organismus dokáže přeměnit sluneční světlo a oxid uhličitý na stejné molekuly, jaké jsou v naftě. Funguje na základě fotosyntézy a je prý životaschopnou náhradou fosilních paliv. Izraelská společnost Solaris Synergy zase vidí budoucnost v solárních panelech, které by měly plavat na zemědělských a těžebních nádržích, hydroelektrárenských rezervoárech nebo na kanálech. Při jejich výrobě by nebylo třeba zpevňující oceli, což by jejich výrobu značně zlevnilo, navíc by snižovaly nežádoucí odpařování vody a bránily růstu ničivých řas. Hlavně v severských státech se využívají s úspěchem regionální bioplynové stanice, které vyrábějí teplo z biologického odpadu domácností. Koncentrační solární elektrárny jsou zase nadějí pro slunné země, hlavně pro Afriku, stojí už v Itálii nebo ve Španělsku. Umožňují energii získanou ze slunečního svitu skladovat a dodávat ji do sítě podle potřeby...“
Jen co jsem povzbudivý mail odeslala, vzpomněla jsem si na drastický úbytek sinic vyrábějících kyslík v mořích a oceánech a přemnožení sinic toxických tamtéž, které vybíjejí vše živé. Může za to hlavně splachované hnojivo z našich polí, které už desetiletí odnášejí do moří řeky. A také na zprávu, že za posledních šedesát let se obsah fytoplanktonu v mořích a oceánech snížil o čtyřicet procent a proces vysokým tempem pokračuje. To je opravdu zlé, protože produkuje spolu s jednobuněčnými řasami víc než polovinu atmosférického kyslíku a akumuluje značnou část oxidu uhličitého. Přítele jsem povzbudila, sebe zasmušila. Tohle Jiřímu psát nebudu, ale nejspíš mu tato ponurá informace stejně neunikla. Nezbývá než doufat, že s tím věda také něco udělá.



  Budoucnost není beznadějná
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Mizející ve voliéře

  Nalaďte si  
 
  Pragosyntéza rapera...
  Pořiďte si