Číslo 43 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Alešem Cibulkou.



 

 


 


Žádný příběh z moderních českých dějin nevyvolává tolik protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Na snímku autor románu Zatím dobrý Jan Novák.Mašínovi aneb Největší příběh studené války

Dvacetidílnou četbu na pokračování z biografického románu Jana Nováka (1953) Zatím dobrý s podtitulem Mašínovi a největší příběh studené války odvysílá od pondělí 24. října Český rozhlas 3 – Vltava.

„O bratrech Mašínových jsem se poprvé doslechl od Miloše Formana, který na poděbradském gymnáziu seděl v lavici vedle budoucího člena jejich odbojové skupiny Zbyňka Janaty. Když jsem si uvědomil, jak strhující je tento příběh, a vytušil, že osudy celé rodiny zrcadlí středoevropské dějiny 20. století, podařilo se mi oslovit Pepíka Mašína, s nímž jsem se začal scházet a otevřeně si povídat o všech neuvěřitelných zážitcích a zkušenostech jeho života,“ líčí okolnosti vzniku knihy autor, který četbu z překladu Petry Žallmannové sám připravil (Jan Novák žije od roku 1969 v emigraci v USA a píše anglicky).

S Josefem Mašínem se dohodl, že se pokusí o beletristické zpracování celého příběhu. Jednoho dne od něj dostal krabici, v níž kromě dobových dokumentů, jako jsou soudní rozsudky, novinové články, úmrtní listy a zápisy z jednání komunistického politbyra, byla i zpráva o výsleších v Bartolomějské v roce 1951 a chronologický záznam všech okolností útěku přes východní Německo v říjnu roku 1953. Tento soupis, pořízený krátce po dramatických událostech Radkem a Josefem Mašínovými a Milanem Paumerem, se pak stal základní osou knihy Oty Rambouska Jenom ne strach. „Mašínovi jsou natolik výjimečnou rodinou, že se o jejich životy zajímala řada dalších autorů a filmařů, a tak jsem vděčně čerpal jak fakta, tak vědomosti a kradl nápady z děl Jaroslava Procházky Sestupme ke kořenům…! a potažmo Františka Langra Pes druhé roty, Jaroslava Vozky Hrdinové domácího odboje, Jana Němečka Mašínové a filmových dokumentů Martina Vadase,“ přiznává Jan Novák. Základním kamenem jeho knihy jsou však rozhovory se sourozenci Mašínovými, kteří autorovi „vstřícně odpovídali na spoustu drzých otázek, vztahujících se často k velmi intimním záležitostem, snad i proto, že věděli, že o nich i celé jejich rodině bude psát s obdivem“.

Jiří Vondráček, redaktor ČRo 3 – Vltava



  Za sex korektnější!
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
  Mašínovi na pokračování

  Nalaďte si  
 
  Exkluzivně s Alem Di Meolou
  Téma