Číslo 43 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Alešem Cibulkou.



 

 

 

 

 



 


Andrea Hanáčková, publicistka

„Sdílej!“ Nebo radši ne?

Svůj facebookový profil má dnes prý už každý třetí Čech. Svůj život nesdílíme s rodinou a několika přáteli, kolegy či kamarády, ale s desítkami, stovkami a tisíci většinou cizích lidí. Brněnský dokumentarista Radim Nejedlý se ve svém fíčru Sdílej! (ČRo 2 – Praha, neděle 2. října) zamyslel nejen nad fenoménem facebooku, ale především nad riziky, která tento digitalizovaný způsob mezilidské komunikace vnáší do života.

Při poslechu jsem si několikrát vzpomněla na dobu, kdy jsem poprvé uviděla člověka s divným kufrem chodit po brněnském Moravském náměstí a mluvit do kouzelného sluchátka – byl to jeden z prvních mobilních telefonů. Napadá mě, co bych si tenkrát, na začátku devadesátých let, představila pod spojeními „apdejtovat statusy“, „odklikávat přátele“, „kámoška mě spamovala“, „fejsbukový profil kocoura“. Právě touto novou řečí (newspeakem, jistěže) mluví respondenti Nejedlého dokumentu – novináři, studenti, policista. Jednotlivým slovům třeba neporozumíte, pochopíte ale rychle, jak významně facebook mnoha lidem změnil život.

Zajímavě mluví nevidomý publicista, který chtěl „knihu tváří“ použít terapeuticky – věřil, že jejím prostřednictvím skutečně najde přátele. K problémům kyberšikany a stalkingu, tedy pronásledování a výhrůžek prostřednictvím internetu, se vyjadřují dvě mladé dívky a policista. Do hry vstoupí i maminka nezletilé školačky a bláznivá zřizovatelka profilu domácího mazlíčka. Autor nenabízí ucelené portréty, spíše střepy ze života několika „uživatelů“ – další nové slovo, dříve bylo přece vyhrazeno těm, kteří užívali léky.

Paralela s nemocí je zde zcela na místě. Hlasy, osudy, příběhy a pojmy jednotlivých respondentů jsou si totiž velmi podobné a posluchače může napadnout, že jsou vlastně všichni nějakým způsobem nemocní, zranění nebo minimálně žijící ve zvláštním bludném světě, s nímž si nevědí rady. Tento dojem podporují i zvolené zvuky – vznikají obtížně, počítače jsou vesměs tiché a výraznější zvuk z nich nevydolujete. O to více pak vynikne kňučení živého psa či vrnění živé kočky. Oč teplejší a vřelejší zvuk ze sebe vydají a oč skutečněji a léčivěji mohou působit než desítky aktuálních přátel se všemi sdílenými emocemi.

V množství respondentů může při prvním poslechu nastat trochu zmatek, podobnost osudů dokument lehce retarduje. Zdá se ale, že víc než o jednotlivé příběhy jde opravdu o ty věty a slova, z nichž se buduje virtuální svět. „Kdo si mě škrtl z Facebooku, škrtl si mě i ze života,“ zazní třeba hned v úvodu. Přestože pořad zdaleka nevyčerpal všechna témata, která s facebookem souvisí, nastavil mu v negativních jevech značně nelichotivou tvář. Vlastně ani nechci ověřovat, jestli Radim Nejedlý v „knize tváří“ svůj profil má, či nikoli. Zato jsem vážně začala zvažovat, zda tam chci mít i nadále ten svůj. Dokumentarista mě dostal, dosáhl přesně toho, oč by v daném žánru mělo jít.



  Za sex korektnější!
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
  Mašínovi na pokračování

  Nalaďte si  
 
  Exkluzivně s Alem Di Meolou
  Téma