Číslo 6 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jánosem Bánem.



 

 

 

 

 

 

 


 


 

Tajné hry před koncem světa

B. K. S. navazují svým lehce mystifikujícím dílem na Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu, Šmidry i Haškovu Stranu mírného pokroku v mezích zákonaTajná organizace B. K. S., respektive její „podkomise pro útlum publicity“, provedla své částečné odtajnění: v Praze na Národní třídě předvádí do konce února své dílo, realizované průběžně od roku 1974. Předchozí „odtajňovací“ manévr provedla B. K. S. v roce 2006, kdy vyšly její Kaloty – soubor básní, z nichž se vedle absurdního humoru dá dobře odečíst také hlavní téma, a tím je konečnost, rozklad, smrt. Nálady té knížky jsou vpravdě dušičkové, a v podobném duchu se nese i současná prezentace v Galerii Václava Špály – výlohu galerie zaplnila asambláž z rakví.

Samotná přehlídka, mimochodem instalačně řešená s nápadem a invencí, pak vedle absurdity a funerálního odéru nabízí ještě jednu výraznou kvalitu: hravost v rámci vlastního, fantazijního světa, jakéhosi mikrokosmu v lůně přírody. Tím je vyzrazena hlavní osobnost B. K. S., František Skála, jehož záliba v oživování rozmanitých přírodnin a odložených věcí je dobře známá z výtvarného projevu, z literatury i filmu. Ostatně přehlídka ve Špálovce je multimediální: je tu od každého něco. Zbraně a oblečky B. K. S. vedle záznamu potrhlé performance v ulicích Tokia, naivisticky stylizované deníky z cest vedle skulptur, hobitovská dílna naproti mumifikaci vlastních ostatků.

B. K. S. navazují svým poloutajeným, lehce mystifikujícím dílem na podobné spolky, o něž není v dějinách české kultury minulého století nouze: od Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu přes Šmidry třeba po Haškovu Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Komika tu má funkci protestu proti totalitě jakéhokoli druhu; vlastní svět je modelovaný vnějšímu světu navzdory. B. K. S. ale mají na rozdíl od jmenovaných spolků jedno velké plus: Jejich vesmír a jeho mýty, které ho drží pohromadě, je natolik důkladný a ve své důkladnosti tolik živý, až má člověk chuť být v něm doma. A klidně v něm prožít i ten konec světa, avizovaný v titulní zkratce...

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Poučení z iPadu
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  S Burianem Na sever!     

  Nalaďte si  
 
  Slavné filmy se vracejí   
  Téma