Číslo 12 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Lenkou Procházkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavel Kohout, ekonom

Tři finanční krize Evropy (o morální nemluvě)

Nemine skoro den, abych nedostal otázku týkající se řecké krize, případně krize evropských veřejných financí nebo „fiskálního kompaktu“, což je smlouva, která má zjednat nápravu a zavést lepší finanční disciplinu.
Obvykle odpovídám nejlépe podle svých vědomostí a schopností. Někdy mám chuť tazatele trochu šokovat. „Víte, krize veřejných rozpočtů má ve skutečnosti až třetiřadý význam. Existují nejméně dvě ještě významnější krize.“ Tazatel bývá vskutku zaskočen. Jaká ještě významnější krize? Že by krize morální, o níž ve třicátých letech psal již Tomáš Baťa, jehož výrok nyní koluje na internetu? A jaká je ta druhá? Morální stav dnešní Evropy si netroufám posuzovat, ale mohu vysvětlit ty dvě důležitější finanční krize. Tak především, je zde velká a tučně vykrmená bankovní krize. My Češi jsme si užili něco podobného po roce 1997, takže se nás to dnes netýká. České banky jsou dnes v pořádku, a dokonce mohou finančně podporovat své zahraniční majitele. Ti jsou ve skutečném maléru. Česká krize z let 1997–2000 byla čajíček. Stačilo pár set miliard ze státního rozpočtu a ztráty byly zaplaceny.
Občan sice mručel nespokojeně pod fousy cosi o bankovním socialismu a tunelářích, ale za pár let vše přebolelo. A jak je to dnes v takzvaně vyspělých západních zemích? Tamní bankovní socialismus dosáhl tak neuvěřitelného rozmachu, že jeho krizi již státy nejsou schopny udržet. Aby bylo jasno, problém se netýká Řecka. Hovoříme o státech, jako jsou Belgie, Dánsko, Španělsko, ale také Francie, a dokonce ani zdánlivě stabilní Německo není bez problémů! Nizozemí zatím ještě akutní krizi nezaznamenalo, ale Holanďané jsou nejzadluženějším národem Evropy, pokud jde o hypotéky: domácnosti dluží celkově dvaapůlnásobek svých ročních příjmů!
Objem bankovních dluhů v západní Evropě převyšuje objem státních dluhů asi tak třikrát. Bankovní socialismus větší než u nás. Kdo za něj zaplatí? Evropská centrální banka začala půjčovat bankám extrémně levné úvěry na tři roky. Jen tento týden takto rozpůjčovala kolem 530 miliard euro. A to nám onehdy říkali cosi o pevné, neinflační měně... Ale dobrá. Problém evropského bankovního socialismus je nakonec řešitelný, byť pomocí inflačních peněz vyrobených z ničeho a krytých dobrou vírou. Evropa však trpí ještě jednou finanční krizí, která není řešitelná tak snadno. Také jsme ji zažili.
V letech 1995 a 1996 jsem znepokojeně sledoval propadající se bilanci českého obchodu. Součet obchodních schodků vykazoval parabolickou dráhu vrženého kamene na cestě k zemskému povrchu. Kámen dopadl v květnu 1997, kdy Česká národní banka byla nucena devalvovat tehdy nadhodnocenou korunu. Pomohlo to: navzdory současně vzniklé bankovní krizi jsme během pár let měli obchodní bilanci v plusu (a koruna mohla nastoupit dlouhou a stále trvající cestu postupného posilování.) Úplně stejnou balistickou dráhu směřující k zemi můžeme nyní pozorovat na bilanci francouzského obchodu s Německem, se zbytkem eurozóny, se zbytkem světa. Francie nemůže devalvovat. Když přijímala euro, věřilo se, že tvrdá měna donutí členské státy ke konkurenceschopnosti. Jenže víra je jedna věc a ekonomická realita věc druhá. Francouzská obchodní bilance se propadá, německá rychle roste, jádro eurozóny připomíná nešikovného lyžaře, jehož lyže směřují každá na jinou světovou stranu. Na jakou část těla takový lyžař dopadne, je zřejmé. Jak to dopadne s eurozónou, je velký otazník, protože s krizemi obchodních bilancí uvnitř zón společné měny nejsou velké zkušenosti. Mohu-li posloužit ekonomickou předpovědí: čím větší problémy bude mít Francie, tím více uslyšíme o Řecku. Někam je třeba odvést pozornost veřejnosti a vinu za všechny problémy. Napadá mě, co by tomu asi řekl Tomáš Baťa.



  "Dialog" s mlčícím
  Nalaďte si
 
  Román o hledání    

  Pořiďte si  
 
  Slavík je slavík   
  Navštivte