Číslo 13 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Herbertem Blomstedtem.



 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Pes, špek a net

Pes, špek a net, tři sloupy jejich životů, pokouším se krátce charakterizovat část dnešních mužů mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety. Dávám si s kamarádkou pivo v hospůdce za rohem, kam se stahují mladí štamgasti z okolí, někteří přijíždějí zdaleka, mají tu druhý domov. Chodím sem vzácně, ale už dlouhá léta, některé pivaře znám od školských let. Mimoděk srovnávám právě pozorovanou hospodskou subkulturu s tou dávno, dávno již tomu, neboť také já jsem svého času musela vychodit hospody.
Tehdejší a dnešní partu u stolu spojuje točené pivo, utopenci a tlačenka v nabídce. Dál už mě víc nenapadá. Rozdílů je ovšem habaděj. Nám bývalo v období hospodské docházky spíš kolem dvaceti, o pár let později jsme se už víc drželi doma a točili se kolem večerního koupání mimina a šli dřív na kutě, protože ráno se muselo do práce. Jenže tihle jsou skoro všichni svobodní, i ti, co se blíží čtyřicítce. Někteří jsou nezaměstnaní, jiní vykonávají jen příležitostné práce. Bydlí u rodičů nebo mají něco pronajatého, vzácně s momentálním partnerem, téměř vždy bydlí se psem. Mužští se po stole roztahují s notebooky, jeden sleduje film, další dva si radí ohledně softwaru, kdosi hledá cosi na netu a vítězně oznamuje: Tak už to mám! Ukaž? To si taky stáhnu! Mladých žen je tu k vidění málo, to bývalo i za nás. Řeší vztahy a radí si výhodné koupě, klasika. My chodily do hospody i kvůli klukům, přece jen je to úplně jinej, a tedy zajímavej živel, tyhle jsou vůči okolním mužům inertní a chlapi je už vůbec nevnímají. Nohy pod stolem narážejí na ležící psy, další hafani se potulují kolem páníčků. Překážejí, naštěstí po sobě vyjedou jen vzácně. Je ubalen špek a jde se ven zahulit. Za hodinku zas, mezitím je cosi vygooglováno a přijde další psisko s páníčkem na vodítku.
Osamělých mladých je hodně, hospoda intimitu a rodinné radosti nenahradí, ale domov malinko simuluje. Stejné tváře, vídané už léta, stejné rituály. Po špeku se víc mlčí, kluci jsou zpomalení, jakoby zadumaní...
Lifestylové časopisy hlásají lži a polopravdy – že být singl je trendy a vlastně výhodné, že tihle sebevědomí jedinci, ženy především, si mohou víc užívat, dopřát, cestovat, dělat kariéru... Ty jejich hlody. O kom to píšou? Kolik je v téhle generaci úspěšných, s pěknou kariérou? A ti, co jsou opravdu finančně za vodou – proč by zrovna oni měli žít osaměle? Modelky a kopálisti se berou ostošest, pak zas rozvádějí a znovu hoch svatba, vždycky se dají ulovit ještě macatější silikony a ještě víc milionů na kontě. Děvče, domlouvám si, jen nemoralizovat, přesto se držet pravdy. Když nevím, tak se zeptám. Ne přes net, ale z očí do očí. „Deny, proč ty se třeba neoženíš, nepořídíš si děti, vždyť máš slušnou práci a koneckonců i nějaké bydlení...“ – „Není s kým, nejsem na tomhle trhu žádanej,“ kloní hlavu muž v Kristových letech. „Ty, co chtějí hnízdit, kalkulujou, chtějí chlapa, kterej má velký prachy, byt, auťák...“ – „Hani,“ oslovuju krásku, které bylo před pár roky třicet, „proč se nevdáš, proč si nedopřeješ dítě?“ – „Nejsou chlapi,“ smutně se usmívá. „A když už se najde dobrej kluk, nechce děti. Prý je to vopruz.“ Škoda že lifestylové časopisy nejásají, jak je in a trendy lechtat maličkou dlaň s říkánkou Vařila myšička kašičku. Podepisuje se na těch mladých pomalu stárnoucích singláčích jen duch doby, nebo z málo známých příčin míříme kamsi do ztracena?
Včera jsem potkala krásnou Hanku. Pusu od ucha k uchu, s těhotenským bříškem. Dál dál, osamělci... milujte se a množte se.



  Pes, špek a net
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Upírka v hudebním baru

  Pořiďte si  
 
  Výpravy za ztracenými příběhy
  Téma