Číslo 14 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovou režisérkou.
Agnieszkou Hollandovou.





 

 

Huxley varoval před konzumem, reklamou a zábavním průmyslem i s jejich normami a idolyKrásný nový svět Aldouse Huxleyho

Antiutopický román Aldouse Huxleyho (1894–1963) Krásný nový svět (v originále Brave New World) se v knihkupectvích poprvé objevil v roce 1932. U nás vyšel již několikrát pod titulem Konec civilizace. Děj se však odehrává v roce 632 po Fordovi, neboť civilizace, kterou popisuje, počítá svůj letopočet od roku 1908, kdy Henry Ford uvedl na trh svůj slavný model T, jenž byl díky pásové výrobě levný, a tudíž přístupný širším vrstvám. Byť by se tedy dle našeho gregoriánského kalendáře děj románu odehrával až roku 2540, je dnes Huxleyho dílo ceněno jako věrný obraz mnoha jevů a tendencí typických pro současnou technickou a konzumní společnost.

Lidé jsou v „krásném novém světě“ produkováni uměle v továrenských líhních, což, spolu s výchovou, založenou na pěstování pavlovovských reflexů, vede ke kastovnímu rozdělení společnosti, kde má každý své předurčené místo. Zejména příslušníci vyšších kast mají kromě práce už vlastně jen jednu povinnost: užívat si, bavit se a spotřebovávat. Dokonce je zavedena „všeobecná spotřební povinnost“. Ve volném čase lidé sportují, cestují či navštěvují takzvaná pocitová kina anebo se věnují nezávaznému sexu.
Pro Huxleyho je synonymem moderní éry pásová strojová výroba, jež vede též k mechanizaci samotného člověka. Ale nejen to: potlačením vertikály či duchovna jsou též zploštěny a zjednodušeny lidské city, přání i charaktery. Jako by moderní technická společnost odsávala lidským bytostem duše, neboť teprve bez nich jsou efektivními dělníky či techniky a manažery, ale i výkonnými konzumenty. Huxley tak varuje, že zotročení vůbec nemusí způsobit totalitní diktatura, neboť lidé se mohou sami odevzdat hlavnímu proudu konzumu, reklamy a zábavního průmyslu i s jejich normami a idoly.
Huxleyho stěžejnímu dílu se bude v pondělí 2. dubna ve 21.40 věnovat pořad rozhlasové Šestky Zaostřeno na moderní dějiny.

Josef Mlejnek jr., politolog



  Vyznání publiku
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Co s Leninem?

  Pořiďte si  
 
  Dietní ochutnávka
  Navštivte