Číslo 14 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovou režisérkou.
Agnieszkou Hollandovou.


 

 

 

Co s Leninem? Čtěte Čechovu 

Jmenuje se Dora Čechova, narodila se prý ve vlaku na trase Moskva–Praha, a přestože svým příjmením míří do Čech, její prvotina Nechtěl jsem být Leninem, vydaná v pražském Labyrintu, je bytostně ruská. A jistě ne poukazem na masového vraha, kterého jednačtyřicetiletá debutantka vetkla, možná lehce spekulativně, do titulu své knížky. Ani faktem, že všech jedenáct povídek se odehrává v Rusku. Jde především o autorčino výsostné téma a styl, jakým své variace zpracovává.

Jedná se skutečně o variace – a to pro „temnou strunu“ mezilidských vztahů. V příbězích se mění jen kulisy, které autorka šikovně rozestavila od druhé světové války po současnost stejně jako v nejrůznějších lokalitách ex-SSSR. Těžiště zůstává jedno: lidská míjení, tragická nesetkání, zmarněné šance, nepřekonatelné ztráty, pozvolné rozpady druhdy posvátných pout. A to na všech možných úrovních: rodinných a mimorodinných, ryze přátelských i účelně pracovních.
Je jasné, že lásce, vyrostlé za takových podmínek, musí sekundovat smrt – v důrazu na tohle pouto je možná Čechova romantičkou. Pozoruhodnější je ale její výrazová syrovost, nesentimentálnost, odstup, s nimiž své téma opracovává. Je sice melancholická, má se svými tragickými hrdiny soucit, ale vždy jaksi „filmově“: rychlým záběrem a ostrým střihem. A ještě v jednom jim fandí – důrazem na „starý“, vlastně outsiderský a neužitečný svět, který vesměs reprezentují.
Pokud jde o Rusko, dalo by se mluvit jistě o autorčiných inspiracích Buninem, možná Čechovem; v Čechách by jí snad konvenovala prvotina Petry Soukupové. Ale dost příměrů: Dora Čechova je autorkou, která obstojí sama. Knížkou Nechtěl jsem být Leninem to dala najevo jasně.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik



  Vyznání publiku
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Co s Leninem?

  Pořiďte si  
 
  Dietní ochutnávka
  Navštivte