Emil Filla: Zátiší na stole (1927, olej, plátno)Filla v Troje: torzo, ale živé

Zřejmě především ke stotřicátému výročí narození pořádá Galerie hlavního města Prahy výstavu Emila Filly (1882–1953). Lokalita té prezentaci sluší, v trojském zámku je dobře, ovšem s výstavou samotnou je to horší. A nejde ani tak o relativně nízký počet předložených prací jako o jejich výběr – tedy o to, co se vlastně návštěvník o Fillovi v Troje dozví.

Kurátorka Sandra Baborovská zvolila nejsnazší cestu: sáhla po tom, co bylo po ruce, čili po Fillových obrazech a kresbách, které vlastní GhmP. Z nich ovšem vyvstává nejznámější český kubista jako politováníhodné torzo. Z období Osmy, kdy Filla podobně jako mnozí další tvořil zejména pod vlivem Muncha, tu není nic. A vývojové proměny kubistického rukopisu, od analýzy k syntéze přes vlivy vlámské malby 17. století a surrealismu po postkubistické práce s mytologickými a folklorními náměty, jsou tu zachyceny tak řídce, že si je divák musí spíš domýšlet po svém. Snad jen o lavírova-ných krajinách z kraje padesátých let si lze udělat jakousi představu.
S výstavou, kterou uspořádala Fillovi Národní galerie před pěti lety, nebo s přidruženou monografií, kterou mu připravil Vojtěch Lahoda, nesnese aktuální expozice srovnání ani náhodou. Ale i tak je Filla v Troje k něčemu dobrý. Znovu totiž otvírá dávnou otázku, která ho pronásledovala už za jeho života: Byl svébytný umělec, anebo „Picasso pro chudé“? Tvořil za sebe, nebo jen pokorně kráčel po cestě, kterou mu prošlápl velký mistr? Současná přehlídka ukazuje oběma směry. Filla byl svůj v poněkud bizarním roubování postkubistického rukopisu na folklorní náměty stejně jako v uvolněné krajinomalbě, kterou své dílo uzavřel. Tam, kde byl „ryzím“ kubistou, maloval spíš a la these.
Ale buď jak buď, Emil Filla provokuje k úvahám i devětapadesát let po své smrti. Což znamená jediné: Jeho dílo stále žije.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kriti



  Vzpomínka na jeden pláč
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Zelenkova Responsoria

  Pořiďte si  
 
  Filla: torzo, ale živé
  Navštivte