Číslo 19 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Lang Langem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Konopí má prokazatelné léčebné účinky...Hranice dýmu

Celosvětová válka proti drogám skončila neúspěchem a státy by měly zvážit legalizaci marihuany nebo i dalších drog, aby oslabily mezinárodní zločinecké organizace. Ve své závěrečné zprávě to tvrdí Globální komise pro drogovou politiku. Mezi jejími devatenácti členy jsou například bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan nebo někdejší vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Podle komise se ukázalo, že dekriminalizace drog nevede k růstu jejich spotřeby. Více informací o této stále ožehavé problematice – a možná značně překvapivých – poskytne dokument Hranice dýmu, který 13. května ve 22.05 odvysílá Dvojka Českého rozhlasu.

Na co máme právo

Odborníci v Česku dokončili přelomový návrh na legalizaci konopí pro léčebné účely. Podle něj by mohly marihuanu pěstovat zdejší soukromé firmy nebo by se do republiky dovážela. Odborná skupina chce novelu zákona prosadit co nejdříve. Pokud se to zdaří, nemocní by si mohli konopí legálně nakoupit už v polovině příštího roku.
Bývalý protidrogový koordinátor Jiří Komorous kdysi prohlásil, že právo jedince kouřit marihuanu by bylo odůvodnitelné pouze v případě, že by onen jedinec žil sám na pustém ostrově. Všechny výše uvedené informace mě inspirovaly k natočení dokumentu Hranice dýmu. Oslovil jsem několik pravidelných nebo příležitostných kuřáků marihuany, aby se sami vyjádřili k různých procesům a postojům ve společnosti, které se konopí týkají, a snažili se postihnout jejich proměny. Aby se vyjádřili svobodně, aby projevili svůj názor, podložili ho argumenty, anebo jenom tak spekulovali, fabulovali, odkrývali se, ale i zastírali. Oslovil jsem překladatelku a novinářku Libuši Bryndovou, která byla za používání konopí – vdechovala kouř jako prostředek k úlevě při astmatickém záchvatu – odsouzena. Oslovil jsem členy občanského sdružení Legalizace.cz, aby vysvětlili, co mají termínem „legalizace“ opravdu na mysli. Nechtěl jsem komentovat komentáře, nechtěl jsem vyvažovat různá prohlášení jinými protiprohlášeními, sestavil jsem výpovědi jedinců, kteří zastupují poměrně velkou a různorodou skupinu lidí – „huličů“. Vždyť v Česku má nějakou zkušenost s konopím více než padesát procent mladých lidí. To už je – statisticky vzato – norma mladé generace.

Jiné vědomí

Poč lidé marihuanu kouří? Na webových stránkách sdružení Legalizace cz. se píše: „Potřeba prožívat stavy změněného vědomí je stará jako lidstvo samo. Psychoaktivní látky se užívaly odedávna a v tradičních společenstvích byly stavy změněného vědomí považovány za součást procesu růstu osobnosti a jako prostředek sloužící k obnově psychických sil. Některá náboženství těchto stavů dosahovala duchovním cvičením, meditací nebo jinými způsoby bez použití psychoaktivních látek, u jiných byly tyto látky nedílnou součástí náboženských obřadů a společenských rituálů. Stav změněného vědomí člověku otvírá širší perspektivy pohledu na svět kolem i uvnitř něho.“
Stav změněného vědomí obohacuje člověka v jeho životní zkušenosti a také ulevuje od psychologického utrpení. Je proto jen přirozené, že v moderní společnosti, v níž je jedinec neustále vystavován nejrůznějším stresům, existuje poptávka po látkách, které je pomáhají lépe snášet. A touha po osobnostním růstu jedince je v dnešní západní společnosti považovaná za naprosto legitimní, takže není divu, když k jeho dosažení používá všechny prostředky, které jsou pro něj dostupné – včetně psychoaktivních látek.
Konopí bylo jednou z prvních hospodářských plodin, které lidstvo začalo pěstovat, dokonce možná tou úplně první. Do jaké míry jeho užívání ovlivnilo vývoj lidské psychiky, se můžeme zatím jen dohadovat. Avšak mnozí významní filozofové a psychologové jako například William James, Carl Jung či Stanislav Grof vyjádřili přesvědčení, že lidstvo by bez schopnosti prožívat stavy změněného vědomí nemohlo plně obnovovat svůj tvůrčí a kulturní potenciál. Užívání konopí tedy souvisí s naplňováním základních lidských potřeb, a proto jeho kriminalizace odporuje základním lidským právům.

Stálý zdroj sporů, cannabis, zemědělská plodina stará jako lidstvo samo

A přesto k ní dochází. Proč? Proč jsou tabák a alkohol legálními drogami, a konopí nikoli? Je možné, že vnitřní osvobozování jedince může vést k oslabení systému, společenského řádu, korporativnímu chápání politiky a masové poslušnosti? Mnoho podobných dedukcí a názorů v dokumentu zazní. Není možné odpovědět na všechny další vršící se otázky a není ani možné odpovědět komplexně. Takovou ambici dokument nemá a ani ji nemůže naplnit. Ale může vnést další náměty pro diskusi, může podnítit otevřené přemýšlení bez autocenzury, může umožnit poslouchat i jiné než mainstreamové závěry a proklamace. Nezabýval jsem se zdravotními riziky kouření nebo používání konopí, šlo mi o příčinu, o nové proudy, hledal jsem důvody, mapoval postoje. Postoje, které jsou leckdy brané jako feťácké, anarchistické, scestné. Jenže co je normální? Určuje normalitu většina? Systém? Stát? Co je svoboda jedince? A co je svoboda jedince v otázce užívání konopí?
Aktéry dokumentu Hranice dýmu jsou obyčejní lidé v tom dobrém slova smyslu. Přemýšlejí, ptají se a hledají odpovědi. Bez předsudků a nepředpojatě, snad svobodně a pravdivě, tak jak pravdivě je v jejich vidění světa možné. A právě různá vidění světa různých lidí s různými postoji a názory činí svět barevnějším zajímavějším, možná i komplikovanějším, ale určitě bohatším a v posledku také svobodnějším.

Dan Moravec, dramaturg a moderátor ČRo 2 – Praha



  Manželství jako boj o moc
  Nalaďte si
 
  Příběh muže, který si nestačil

  Pořiďte si  
 
  Hranice dýmu
  Téma