Číslo 20 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.




 

 

 

 

 


 

 

Vražda kancléře Dollfusse

V okamžiku smrti rakouského kancléře Engelberta Dollfusse se 25. července 1934 zrodila jedna politická legenda. Představuje zvláštní kapitolu z dějin novodobého rakouského státu, který se formoval po rozpadu rakousko-uherské monarchie na konci první světové války. Tradiční systém uspořádání společnosti sice skřípal, ale fungoval, a nový se ve velkých zmatcích pomalu vytvářel. Týkalo se to jak parlamentního systému politických stran, tak také spolkového a společenského života. Do toho všeho přišla velká hospodářská krize a nástup Hitlera k moci v sousedním Německu. Všichni evropští lídři hledali způsob, jak v tomto soukolí nepříznivých okolností udržet samostatnost a politickou nezávislost. Engelbert Dollfuss zvolil model autoritářského řízení země, ale vytloukal tak pouze klín klínem. Nakonec zaplatil cenu nejvyšší.

Mrtvola Engelberta Dollfusse po atentátu 25. července 1934

Pozornost si v těchto souvislostech zaslouží také katolická církev, která si v Rakousku už tradičně zachovávala silné pozice i tím, že klérus byl politicky angažovaný a netajil se svými politickými názory. Také Dollfuss chtěl s Vatikánem dobře vycházet a podařilo se mu prosadit rok před svou smrtí uzavření konkordátu. Přeceňuje se nebo naopak podceňuje vliv katolické církve na dění ve střední Evropě před vypuknutím druhé světové války? Na badatelských poznatcích historiků, kteří studují materiály ve vatikánském archivu, je nejcennější právě ono subjektivní hodnocení situace ze strany papežských nunciů, kteří informují Svatý stolec a následná papežská rozhodnutí v oblasti zahraniční politiky Vatikánu.
Jak vnímají Rakušané toto období své historie a zavraždění kancléře rakouskými nacisty? Jaký vliv měla vzniklá situace na Československo? To se dozvíte v pořadu Historie věčně živá, který vysílá Český rozhlas 6 v sobotu 19. května po 21. hodině. O den později uplyne právě osmdesát let od nástupu Engelberta Dollfusse do křesla rakouského kancléře.

Michaela Krčmová, redaktorka ČRo 6



  První pomoc
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Všechny ty malé Řípy

  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Jak zněli Marsyas
  Pořiďte si