Číslo 20 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

Jaroslav Vanča, pedagog FAMU

Všechny ty malé Řípy…

Inu, to bylo tak: Vraceli jsme se s manželkou z výletu, do jehož itineráře jsme – jako už mnohokráte předtím – zapovzali i Říp, tuto typicky českou horu nehoru, na niž to člověka navzdory ahistoričnosti legendy stále táhne, u představy, že právě odtud naše národní existence, tedy i její bolest, vzala svůj počátek. A rovněž tradičně jsme se pak usadili v nádražní restauraci, abychom pojedli, popili piva a tak nějak měli dobrou vůli, potřebnou do nadcházejícího pracovního týdne. Neobeznámené musím hned upozornit na to, že nádražka v Roudnici nad Labem je podnikem povýtce specifickým: tamější WC je totiž vyhrazeno pouze mužským potřebám. Ženy, třeba zrovna turistky došlé z Řípu, musí vyhledat příslušné zařízení v nádražní hale. Leč nemají to zdaleka tak jednoduché jako my, správní mužští. Je jim sejít po schodišti k výdejnám jízdenek, zaplatit zde patnáct korun a proti třicetikorunové záloze si vypůjčit klíč, s ním pak vystoupat schodištěm za vytouženým cílem, poté opět sestoupit, vrátit klíč oproti záloze, vystoupat schody (vzhledem k prvotnímu příchodu do restaurace tedy už potřetí), přisednout k dávno již spokojeně vyčuranému manželovi a z posledních sil odmítnout další pivo, aby se celá akce nemusela případně znovu opakovat, nabývajíc tak fyzické náročnosti, blížící se zdolání jednoho menšího Řípu.
Co se mne týče, manželku jsem skrze tuto řekněme genderově logistickou nevyváženost oné situace nijak nelitoval, nejsem žádný feminista; co jí se týče, byla by zřejmě spíše náchylná označit mne za příležitostného machistu, či mužského šovinistu. Zde jsem však logickou úvahou dospěl k názoru, že celá ta věc zdá se být – eufemisticky řečeno – nesystémová. Anebo nevím, jak jinak nazvat toto škádlení cestujících ze strany Českých drah, či ký čert dneska zodpovídá za provoz nádraží, možná spíše doslovným hajzlovstvím.
A jak jsme si tak postěžovali, či spíše jen posteskli směrem ke vstřícné a za problém zcela neodpovědné paní výčepní, sdělila nám tato bezpředsudečně, že dámské WC České dráhy takto „zabezpečily“ kvůli místním cikánům, tedy v důsledku jejich tamějších pochybných až kriminálních aktivit. Může být, asi to tak je, či bylo; setkali jsme se na svých toulkách především v severních Čechách s obdobným problémem vícekrát.
Mluvili jsme o věci nahlas a takto jsme se dočkali i spontánní, jakkoli nevyžádané reakce části výhradně mužského osazenstva restaurace. Nebyla svým obsahem ani tak empatická vůči ženským potřebám jako spíše obecněji sociálně-politická. Jinak řečeno: Nestačili jsme divit. Zatímco jedni vzali za svůj onen výše uvedený „cikánský“ důvod, druzí přišli s vysvětlením onačejším. Za všechno, včetně onoho záchodového problému Státních drah, mohou ani ne tak cikáni jako Židé, konkrétněji Židé nosící kravatu. Argumenty rozvaděných frakcí šly takříkajíc mimo nás, my se omezili na to, že jsme se těm nejumanutějším mluvkům smáli takříkajíc do očí... A pak už nám jel vlak. Zpožděný, ale zaplaťpánbů, že jel.
A já to celé opět vidím zase jako exemplární příklad všeho, co se našim politikům vskutku bezvýhradně podařilo. Rozhádat pokud možno každého s každým. A jestliže nás v něčem sjednocují, tak bohužel právě jen v negativním vymezení se vůči jejich aktivitám, potažmo smyslu jejich existence vůbec. Leč z jejich chyb pohříchu viníme sebe navzájem. Lidská rozzlobenost, ublíženost, hloupost, agresivita se vybíjí jinam, jinudy, jinými kanály. Jak lépe doložit nedůvěru v politické uspořádání věcí veřejných, chápané jako cosi nepořádného, neřádského, nepřátelského k člověku, než latentně kontradikčním výrazem demokratický režim, vícekráte v onom dohadování použitým. Leč naši politici o tom nevědí ani zbla: nejezdí vlakem, nepoužívají nádražních záchodků, nechodí na Říp vyjma hurá akcí, sloužících ku zviditelnění jejich falešné lidské tváře. Lidé, jistěže často bezduší, neviní až dosud z jejich nepravostí je samé (anebo třeba České dráhy), leč zástupně Romy či Židy. Anebo demokraty? Soudím tak z toho, že jeden z přítomných nás za posledně jmenované zřejmě považoval. Nevím, proč bychom jinak byli při odchodu pokáráni způsobem věru nečekaným: „Teď si nestěžujte. Neměli jste si nechat zastřelit Heydricha.“



  První pomoc
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Všechny ty malé Řípy

  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Jak zněli Marsyas
  Pořiďte si