Číslo 31 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Lenkou Novou.

 

 

 

Odzemek po slovensku

„Odzemek,“ dočteme se v encyklopediích, „je sólový mužský tanec výrazně improvizovaného charakteru“. Tančí se „především na jižní Moravě, ale též na Slovensku pod názvem obuškový tanec, s valaškou“. Na tuto definici nelze – v rovině nechtěného kouzla – nemyslet poté, kdy byla koncem června 2012 slovenskými poslanci odvolána generální ředitelka RTVS Miloslava Zemková. Žena, která pochází z lůna Slovenského rozhlasu a ujala se zmíněné funkce 1. ledna 2011, kdy byl spojen s tamní veřejnoprávní televizí. Měla mandát na pět let, ale letos v dubnu „neinformovala Radu RTVS písemně o záměru pronajímat některé prostory“...
Je to jen záminka, jak tvrdí opozice? Možná. Ale jak si vlastně instituce – a především její rozhlasová část – poslední dobou počínala? Hrozí jí pád do bezvýznamnosti, či dokonce zánik? A pokud ano, pak kvůli jejím nedostatkům, anebo z politické zvůle? To jsou zásadnější otázky než výměna manažerky.
Na první pohled vypadá vějíř stanic Slovenského rozhlasu dobře. Kvarteto celoplošných tvoří Rádio Slovensko „pro všechny posluchače“, Rádio FM pro mladé, cenné Rádio Patria pro národnostní menšiny i etnické skupiny a konečně tamní Vltava jménem Rádio Devín. Regionální Reginu tvoří studia v Bratislavě a v Košicích. Před časem výčet doplnily dva digitální projekty, Rádio Litera a Rádio Klasika. A do světa vysílá Radio Slovensko International. Co ovšem na vlnách zní? Kromě poctivé snahy o náročnou tvorbu jsme leckdy svědky marné snahy o boj se soukromými stanicemi. „Aký bol váš prvý bozk?“ sklouzlo tématem ranního vysílání Rádio Slovensko do banality, aniž navýšilo poslechovost, neboť si netrouflo klesnout tak hluboko jako privátní konkurence. Dá se však tímto způsobem trvale obhájit občanská povinnost platit koncesionářské poplatky?

Veřejnoprávní vysílatel někdy sám sobě podráží nohy v běhu na dlouhou trať, jako by nestačilo, že se ji zvenčí snaží zkrátit politici a podnikatelé. A neplatí to jen v Maďarsku, jehož mediální zákonodárství je pod palbou evropské kritiky. Vyváženost a objektivita mají nepřátele i v zavedených demokraciích. „Nikdy jsem od majitelů bulvárních médií nebyl pod takovým tlakem,“ žaloval nedávno britský expremiér Blair vyšetřovací komisi, „jako od šéfů BBC kvůli tomu, že se poplatky už dlouho nenavyšovaly...“ Každá improvizace je vhodná, má-li se tančit odzemek.



  Každý hledáme štěstí    
  Dívejte se
 
  Silné chvíle s Kratochvílem

  Navštivte  
 
  Od Halánků na sever
  Téma