Číslo 34 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Janem Kačerem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Blahodárné omyly a zlotřilé „omyly“

Kryštof Kolumbus se před pěti sty lety dopustil pro lidstvo osudového omylu. Se záměrem najít námořní cestu do Indie se pustil špatným směrem a objevil, ke smůle indiánů, Ameriku. V roce 1928 nechal Alexander Fleming v laboratoři otevřené okno a v Petriho misce na stole kulturu bakterií, do níž se zcela náhodně dostala plíseň Penicillium notatum. Po návratu z dovolené zjistil, že účinná látka této plísně zabraňuje množení některých bakterií – nazval ji penicilin. Elektronik Wilson Greatbatch vyráběl přístroj na monitorování srdečního rytmu a k doplnění elektrického obvodu se při hledání vhodné součástky přehmátl. Místo rezistoru o odporu deseti tisíc ohmů vytáhl jiný, o odporu jednoho milionu ohmů. Po zapojení přístroje jím probíhaly pulzy o délce necelých dvou milisekund, přerušované sekundovými pomlkami. Takto vlastně vznikl budoucí kardiostimulátor.
Nejběžnější omyly, kterých se lidé drží jako tradovaných, a tedy samozřejmých pravd, se vyskytují ve výživě a zdravovědě. Tak například v roce 1870 publikoval doktor E. von Wolf práci, v níž tvrdil, že špenát má desetkrát víc železa než jiná listová zelenina. V třicátých letech 20. století tento omyl stvořil populárního Pepka námořníka, tintítko, které se na filmovém plátně po zhltnutí obsahu špenátové konzervy stalo pokaždé svaloušem a zdatným rváčem. Pepek zvedl tehdy v USA konzumaci špenátu o 33 procent. V roce 1937 přišli němečtí vědci se zjištěním, že špenát má jen desetinu množství železa, které se u něj původně předpokládalo. E. von Wolf prý způsobil tento omyl nechtěným posunem desetinné čárky. Pro zraněné jednotlivce mohou být osudové omyly ve starých pokynech první pomoci. Neříkali nám kdysi, že se s postiženým po nehodě nemá hýbat, aby se mu nepoškodila páteř? Neslyšeli jsme něco o tom, že když někdo zkolabuje, má se mu podložit hlava, a také že se má hadí jed z rány vysávat? Je to složitější, je to jinak, a ty staré poučky mohou postiženého dokonce i zabít.
Lidskou pošetilost a panikářství vyzbrojila „argumenty“ podvodná studie, která byla zřejmě plodem akademické marnivosti. Britský výzkum z roku 1998 totiž označil vakcinaci proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám za viníka autismu. Prestižní lékařský časopis The Lancet později zveřejnil článek, v němž uvádí, že hlavní autor studie Andrew Wakefield byl shledán vinným ze střetu zájmů a neetického chování. Časopis nazval studii promyšleným podvodem. Dalších čtrnáct studií tento podvod – omyl vyvrátilo, ale mezitím se poplašná zpráva začala šířit a napáchala velké škody. V roce 2002 se povědomí škodlivosti očkování v Británii natolik rozšířilo, že rodiče začali vakcinaci svých dětí ignorovat, což mělo za následek například zvýšení výskytu spalniček, na které děti dokonce umíraly. Modelka Playboye Jenny McCarthyová napsala komerčně úspěšnou knihu, v níž očkování označila za viníka autismu. Stala se aktivistkou hnutí proti očkování. Další absurdní fáma zase tvrdila, že očkovací látka proti chřipce z roku 2009 obsahovala látku, která způsobuje syndrom války ze Zálivu.
Základní očkování malých dětí je u nás povinné, neurčuje je ovšem zákon, ale jen vyhláška. Někteří rodičové se prostě rozhodli, že lékařské vědě nebudou věřit. Vždyť všechny ty choroby u nás v podstatě neexistují! Ano, téměř neexistují, protože je obyvatelstvo za ta desetiletí očkování proti nim imunní! Pokud odpůrci očkování svůj zápas o svobodu a alternativní přirozený život vyhrají, čekají budoucí děti epidemie mnoha infekčních chorob, na něž se kdysi běžně umíralo.



  Střepiny ze zrcadla Melancholie 
  Pořiďte si
 
  Provo, plakát, Pacovská

  Navštivte  
 
  Na Palladě kolem světa
  Téma