Číslo 37 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s fotografem.
Jindřichem Štreitem.


 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Písničkou neurazíš

Jak se ve státním rozhlase zachovat, když se neví, kam stát směřuje politicky, společensky nebo nábožensky? Od loňského jara, ale především v týdnech mezi první a druhou prezidentskou volbou to názorně předvedl vějíř rozhlasových stanic pod střechou Egyptian Radio and TV Union neboli ERTU. A nebyl to první eskamotérský počin v dějinách tohoto mediálního kolosu. Z rozlehlé budovy umístěné na centrálním bulváru mezi Nilem a náměstím El-Tahrir vycházejí rozporuplné signály už od padesátých let minulého století. Na jejich prahu se ERTU překvapivě zařadila mezi zakládající členy Evropské vysílací unie. Ale už roku 1958 z ní nadlouho vystoupila; EBU totiž přijala pod svá široce roztažená křídla též izraelského vysílatele, na což reagovaly Egypt a Sýrie odchodem. Trvalo sedmadvacet let, než se ERTU do organizace 1. ledna 1985 vrátila. A přestože se především poslední dobou roztrhl v Egyptě se soukromými rozhlasovými stanicemi pytel, má tato instituce dosud významnou mediální moc. Vždyť může ovlivňovat myšlení většiny z více než osmdesáti milionů tamních obyvatel. Co když si však pro jistotu nechce předčasně zadat ve vztahu k nečitelnému chlebodárci?
Letmý pohled na egyptskou rozhlasovou scénu prozrazuje dvě základní skutečnosti. Vysílá se sice zdánlivě celoplošně, ale ve skutečnosti především pro severní pás země; vždyť jen ve Velké Káhiře žije, včetně lidnatých předměstí, až devatenáct miliónů Egypťanů. Ze zhruba dvou tuctů rádií patří nyní polovina do privátní sféry a druhá státu. Přitom ještě na přelomu století měla země jen čtyři sítě FM a soukromé vysílání se rozběhlo až od roku 2006.
Co tedy toho času dvanáct státních rozhlasových stanic nabízí? Jen dvě z nich vysílají něco jiného než sterilní tok písní, ať už anglosaských či místních, moderních či folklórních. Čím méně je mezi nimi řečeno, tím lépe. Vždyť Velký – lhostejno zda muslimský či mubarákovský – bratr nikdy nespí! Výjimku tvoří stanice Arab Voice a Qu'ran Karim. První, zdánlivě celospolečenská, už svým názvem vylučuje z posluchačské obce početnou menšinu křesťanských Koptů; druhá se od rána do večera zabývá Koránem. Která z nich asi získá rozhodující vliv?



  Napsat, kde by bylo lépe
  Pořiďte si
 
  Drsný rok a něha věčnosti    

  Navštivte  
 
  Vinylový týden na Vltavě
  Téma