Číslo 48 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem a publicistou.
Petrem Koudelkou.

 

 

 

 

 

 

 Petr Koudelka

Na Kampě je Franta

V pražském Muzeu Kampa vystavuje do 9. prosince Franta. Vlastním jménem František Mertl, ročník 1930. Autor, o němž se ví v Čechách něco víc vlastně teprve od vydání velké monografie v roce 2009. Důvod je zřejmý: Franta žije od konce padesátých let ve Francii, a svoji kariéru tedy realizoval jinde – ve svobodném světě, o kterém se českým umělcům po roce 1948 ani nesnilo. Měl to štěstí, že uspěl. Na celé čáře, jak se říká: od Evropy přes USA po Japonsko. První monografii mu napsal v roce 1987 slavný Bernard Noel.

Franta: Sedící muž (2011, lavírovaná kresba tuší, papír, 162 x 130 cm)Aktuální přehlídka Frantova díla je spíš komorní, na Kampu se vešlo nějakých dvacet, možná pětadvacet prací – kresby, malby, sochy. Jejich tématem je figura, její proměnlivost, její možnosti, prostě vztah člověka k vlastnímu životu i k životům druhých. Důraz na téma ukazuje Frantův vlažný zájem o jasnou barvu; na rozdíl třeba od Otakara Slavíka, jeho generačního souputníka, kterému patřila Kampa před pár měsíci. Zatímco Slavík maloval „barvou o život“, Franta maluje o život především tvaroslovím.
Vlivy lze v téhle souvislosti vyčíst minimálně dva. Jsou vlastně komplementární. Ten první je kritický, naznačuje autorský nesouhlas s agresivní civilizací, s jejími metodami ovládání, manipulace a redukování člověka. Druhý vliv má pak svůj kořen v takzvaných primitivních společnostech, zejména té africké, které napájejí život jaksi původněji, autentičtěji, přirozeně. Některá Frantova těla jsou tak jen torzovitá, jiná překypují plností, někdy až smyslovostí tvarů.
V poválečném českém umění má František Mertl dvojí místo: jeho dílo funguje jednak v souvislosti s dalšími exilovými výtvarníky, třeba s Ivanem Theimerem, Milošem Sikorou nebo Karlem Zlínem, jednak ve vztahu k figurativní tvorbě, jak se od poválečných let do současnosti vyvíjela doma, v autorově někdejší vlasti. Ostatně dvojí je i aktuální Frantova výstava: pokračování najde zájemce na druhém břehu Vltavy, v Galerii Nová síň – od 7. listopadu do 2. prosince.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Szabó na téma selhání
  Dívejte se
 
  Na Kampě je Franta

  Navštivte  
 
  Hlasy & vlasy undergroundu
  Téma