František Novotný

Co viděl Nikl v Ňjújorku

Nová kniha Petra Nikla (1960), vydaná pražským Meandrem, má v autorské bibliografii číslo devět. Jak napovídá název, látku pro ni mistr posbíral na newyorském Manhattanu. Loni a předloni brázdil tamější ulice na koloběžce a kapesním fotoaparátem značky Cyber-shot pochytal desítky takzvaných weirdos – čili podivínů, respektive „divňáků“, kterým se v multikulturním a multinárodnostním New Yorku vede odjakživa dobře. Jejich výstřední styl oblékání a celkovou vizáž pak převedl jednak do obrazu, jednak do slova.

A to leckdy doslova: zejména barevné kresby jsou v novince vyvedené takřka realisticky – na rozdíl od fantazijních výletů do osobitě modelovaných krajin zabydlených monstry z pomezí člověka, zvířete a rostliny, kterým Petr Nikl věnoval své předchozí publikace. Jako by se autor protentokrát stáhl z fikce do reality, jako by mu setkání s Amerikou dalo poznat, že ty nejztřeštěnější vize a nápady není vůbec třeba lovit z vlastní hlavy – že stačí dívat se prostě kolem sebe.
Své „weirdos“ ale Nikl nezpracovává jen kresebně, jak řečeno, ale také slovem: v žánru rýmované básně, která je takovým lehce nonsensovým, lehce zaumným opisem jejich zevnějšku. Vlastně u zevnějšku vesměs zůstane: autor nepíše žádné psychologické profily, nehledá příběhy za jednotlivými aktéry, nesleduje souvislosti, v nichž se pohybují. Vidí je jaksi an sich, vnímá je bezprostředně, čistě vizuálně. Kochá se jejich ostentativně vyjevovanou divností. Buduje si v knize takový přátelský kabinet kuriozit.
Divňáci z Ňjújorku jsou Niklovým deníkem, živým zápisníkem z pobytu na inspirativním místě. Nedávno vydala knihu zpracovávající příbuznou látku Marka Míková – v pohádkově laděném titulu Mrakodrapy nechala pro změnu zahrát hlavní roli titulní výškové budovy. Jak ona, tak Petr Nikl potvrzují, že zámoří má pro našince pořád jistou exotičnost. Jen je třeba ji vidět a umět s tím pracovat.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik



  Večery s Pražskou zimou
  Nalaďte si
 
  Co viděl Nikl v Ňjújorku

  Pořiďte si  
 
  Od progrese k věšákům...
  Téma