Číslo 2 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvákem a skladatelem.
Janem Spáleným.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Jan Spálený

Věra Nosková, spisovatelka

Pověrčivost – dítě pošetilosti

V noci před Novým rokem se prý nemá věšet vyprané prádlo, přináší to smůlu. Podívej, padá hvězda, něco si přej! Střepy přinášejí štěstí. Rozbitá zrcadla zaviní sedm let smůly! Délka života závisí na počtu zakukání. Hlavně vykročte ráno z postele pravou nohou! Jenže bude-li zrovna pátek třináctého, tak to není nic platné. Ale když nepotkáte ten den černou kočku, nevysypete slánku, nepodlezete prádelní šňůru a nešlápnete na víko od kanálu a…

Nejsem pověrčivá a nejsem věřící v žádném ohledu, náboženském ani jiném, což mě naplňuje jistým pocitem svobody, zbavuje obav z prorokovaných následků. Nemůžu si ovšem vypomoci při komentování různých situací běžnými prefabrikáty lidových mouder, a když s tím na mě vyrukují přátelé či známí, upadám do rozpaků. Být pověrčivá je jaksi společensky přijatelnější. Všichni pověrčiví a věřící (čemukoliv a v cokoliv) jsou součástí většiny, a většina si většinou myslí, že má pravdu. Není mou ctižádostí se s většinou o pravdy hádat, pravdy, fakta, realita se stejně nakonec vyjeví, projeví. My vyznavači mírné a veselé skepse si toho všimneme, většina věřících a pověrčivých nikoliv, no a svět se točí dál. Vše nasvědčuje tomu, že každý jev a vlastnost má své příčiny a následky, jedna věc zapříčiňuje druhou podle toho, jak se projevují chemické reakce v přírodě, na planetě, v naší hlavě, geny, biologické zákonitosti a všemu vládnoucí fyzikální zákony. I náhody mají své příčiny, ovšem skryté, jako by nevýznamné, nahodilé. Spousta věcí a situací vzniká na nestabilním základě, stejně nevypočitatelném, jako je náledí, Damoklův meč, krok opilce po mostním oblouku, rozviklaná psychika. Co mě trápí, není celkem neohrožující, nedůsledná a rozpačitá pověrčivost v zemích mně známé kultury, ale až vražedná pověrčivost podstatné části zbylého světa.
Čínské léčitelství má dodnes v nabídce lektvary ze sušené hadí kůže, žraločích ploutví, ze sušeného želvího podbřišku, tygřího penisu, samozřejmě rozemletý roh nosorožce a mnoho dalších bizarností. Kvůli pověrčivosti většiny obyvatel především Afriky, Asie a Indie (ale také kvůli snobskému gurmánství bohatců) se loví žraloci, kterým mořští pytláci zaživa uřezávají ploutve a bezmocná těla házejí zpět do moře. Kvůli pověře, že prášek z rohu nosorožce zvýší potenci či vyléčí rakovinu, se pokoutně vyvražďují tato vzácná zvířata, přitom rohovina jejich klu je stejná jako u kravích rohů. V minulém roce jich pytláci jen v Jihoafrické republice ulovili čtyři sta čtyřicet osm. Pověrami opředení tygři končí na tržištích ve stáncích léčitelů. Další léčivou látkou má být medvědí žluč. Prý dokáže vyléčit játra a záněty, snížit horečku, odstranit žlučníkové kameny nebo zlepšit zrak. Na stovkách farem hlavně ve Vietnamu a Číně trpí a umírají v těsných klecích tisíce medvědů. Ve Vietnamu těmto týraným šelmám za krutých bolestí odeberou za rok na sedm tun žluči. Z tohoto množství se pak vyrobí asi půl tuny drahých „léků“ a kosmetických přípravků. Členové asociace tradiční čínské medicíny hájí tento odporný chov s tím, že medvědí žluč je pro léčebné účinky nezbytná. Prokázaná účinnost žádná. Jen pověra spojená s bezcitností a hrabivostí. Přípravky ze žluči těchto týraných zvířat se prodávají jako léky tradiční čínské medicíny i v Praze, Ostravě a přes internet. I v naší kultuře se najdou lidé stejně krutí jako hloupí.

Omlouvám se za neveselý článek.

Do nového roku vykročme jakoukoli nohou. Hlavně s rozumem.



  Vracejí se Kadár a Klos
  Dívejte se
 
  Na okraji beznaděje

  Nalaďte si  
 
  Kulturní zážitek roku 2012
  Téma