Číslo 7 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Michalem Maškem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Moravská rodina je pestrá a početná

Morava – zvláště ta jižní a východní – má zvláštní kouzlo. Díky sdílenému folkloru a bohatému kalendáři tradičních akcí, jež svým účinkováním protkávají výborné cimbálové muziky, vytvořila se tu spontánně svérázná komunita. Svým způsobem velká rodina. Její společnou řečí jsou nejen písně a zvyky, ale také další pozoruhodnosti a hodnoty.

V románu Žítkovské bohyně se Kateřina Tučková vydala po stopách lidové magie na moravských Kopanicích. Nejen o její úspěšné knize bude řeč v pořadu Moravská rodina

Jedním z míst, kde se toto společenství soustřeďuje, je například folklorní festival ve Strážnici, jiným pak Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou nebo Slovácký rok v Kyjově. Neznalý čtenář může namítnout, že to jsou jenom jakési folklorní přehlídky. Nejsou! Strážnice, to je setkání, sdílené charisma, v němž se potkávají kromě písní i osobní příběhy, blízká i vzdálená historie, mnohdy dramatická.
O tom všem píše ve své poslední knížce Stroj se (ne)zadrhl rodák ze Skoronic u Kyjova, zlínský soudce a spisovatel Josef Holcman. Také on byl jedním z hostů nedělního pořadu Moravská rodina, který od loňského listopadu připravují tři moderátoři Českého rozhlasu Brno – Monika Brindzáková, Magdalena Múčková a autor článku. Z neúplného výčtu dosavadních pozvaných osobností i Nemoravan může vycítit, kudy se vedou nitky rozhovorů: Jiří Jilík, uherskohradišťský spisovatel a novinář, autor knih o proslulých bohyních na Kopanicích; Jiří Pajer, archeolog a etnograf ze Strážnice; Jiří Pavlica, hudebník, jehož netřeba představovat; Zuzana Lapčíková, zpěvačka a cimbalistka, pro niž platí totéž; Petr Ulrych, legenda moravské pop music, či Karel Pavlištík, velká postava moravské etnografie ze Zlína, ale současně i příklad člověka občansky statečného a angažovaného.
Jaké bylo vaše dětství, co pro vás znamenají tradice, jak vznikají písně, jaké jsou inspirace ve vaší tvorbě, jak vnímáte dnešní svět? To jsou jen některé z mnoha otázek, které padají v Moravské rodině.
V neděli 17. února ve 14.05 si Monika Brindzáková bude povídat s Kateřinou Tučkovou, mladou, ale již respektovanou spisovatelkou, která se ve svém posledním románu Žítkovské bohyně vydala do odlehlého světa moravských Kopanic. Na základě historických faktů a současně za pomoci vlastní imaginace vytvořila příběh poslední z tamních léčitelek a věštkyň. Četbu z románu vysílala loni stanice Vltava a Radioservis ji vydal na CD. Žítkovské bohyně vyvolaly mnohé reakce – od ocenění čtenářskou obcí až po pestrou regionální diskusi. Ale takový je život, který poskytuje látku k zajímavému vyprávění a k vlastnímu přemýšlení...

Jiří Plocek, redaktor ČRo Brno



  Raný Ajvaz, jiný Ajvaz
 
  Kdo nás spasí?
 
  Jak jsme nedorazili Pelého