Číslo 17 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a režisérem.
Petrem Formanem.

 



 

Na tý louce zelený je to dobré na nervy!

Jiří Dynka platí v české poezii za výsostně tajemného muže. Četl s ním někdo rozhovor? Slyšel ho snad někdo někdy deklamovat veřejně? Mluvil s ním osobně? Světské slávě a jejím mechanismům se tenhle rodák z Luhačovic, ročník 1959, vyhýbá opravdu důkladně. Absolvoval sice v Brně na univerzitě architekturu, ale na konci osmdesátých let odešel do Prahy, kde nastoupil jako topič – aby měl klid na psaní.

Od roku 1997 publikoval sedm sbírek. Rýsuje se v nich jasná vývojová cesta: od rostoucího napětí (Minimální okolí mrazícího boxu, Wrong!, Líviový lenkový) přes nezadržitelnou explozi (Sussex Superstar) k prodlužované úlevě (Tamponáda, Naučná stezka Olšanské hřbitovy). Brutální a bolestné dobývání nového jazyka, završené jakousi neurotickou novořečí, vystřídaly citlivé a stále volnější skici – básníka, jeho ženy a dvou dcer, prvního i druhého města, volné krajiny (Máchovy i Ladovy). Z omezeného pole experimentu pak povstal lyrik nezvalovské ražby, přirozeně mélický chodec, který sleduje bezprostřední skutečnost s lačností voyeura. A tedy s neskrývanou milostností, s erotickým zájmem o její proměnlivé „tělo“.
Je to nejspíš obranná reakce, jak svědčí básníkova novinka Poběžme natrhat růžové kakosty (Větrné mlýny, 2013; 92 strany). Dynka totiž bere poezii jako první i poslední útočiště. Jako jedinou oázu smyslu, do níž je třeba propašovat vše, co za to stojí. Zbásnění tak v novince neuniknou nejen titulní kakosty a četná jiná flora, pro niž má autor zřejmou slabost, ale ani demonstrace proti zvýšení DPH na knížky, esemesky s J. A. Pitínským nebo zvukomalebnost vlastního příjmení. Prostě „život změněný na životopis“. Ale papírem tenhle trhaně psaný deník nešustí ani náhodou, od toho mu pomáhá jednak výsostný styl, jednak subtilní absurdní humor („Na tý louce zelený je to dobré na nervy!“). A vlastně i jistá „tajemnost“ básníka Dynky…

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Kvadratura kruhu
 
  
Osobité vidění
  Juraje Jakubiska
 
  Meditace podmínkou
  i smyslem