Číslo 32/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Veronikou Kubařovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyril a Metoděj pod katedrálou

Zatímco většina scén má zasloužené volno, Městské divadlo Brno jako obvykle ani o prázdninách nezahálí. Kromě zahraničních muzikálových „spanilých jízd“, často realizovaných v plenéru, pořádá již čtvrtým rokem večerní představení pod širým nebem také doma.

Zdeněk Junák a Pavla Princová v představení k 1150. výročí příchodu soluňských věrozvěstů

V součinnosti s Moravským zemským muzeem se řediteli Stanislavu Mošovi daří jevištními múzami oživit půvabný Biskupský dvůr v samotném centru Brna. Do romantického prostoru s krásným výhledem na osvětlené věže biskupské katedrály byly nejprve přeneseny inscenace z běžného repertoáru – letošního července tedy vlastní muzikál Koločava, vášnivá balada Cikáni jdou do nebe a do místních reálií i „hantecu“ transponovaná My Fair Lady (ze Zelňáku). Loni se přímo pro Biskupský dvůr zrodilo taktéž původní historické drama Baron Trenck, dějem vázané k nejbližšímu okolí letní scény.
Nyní přišla úspěšná autorská trojice z Trencka – režisér Stanislav Slovák, dramaturg Jan Šotkovský a představitel legendárního rakouského vojevůdce Petr Štěpán – s další novinkou. Do oslav 1150. výročí příchodu soluňských věrozvěstů vhodně včlenili „scénickou vizi o moudrosti, lásce a naději“ Cyril a Metoděj aneb Dobrodružství písma. Sedmidílný scénář kruhové kompozice s prologem a epilogem se soustřeďuje na posledních šest roků Konstantinova života – od příchodu bratrů (Viktor Skála, Ladislav Kolář) na Rastislavovu (Zdeněk Junák) Velkou Moravu přes vytvoření hlaholice i bohoslužebného jazyka až po obhajobu jejich mise před papežem.
Respektovaná dějepisná fakta s mozaikou politických peripetií, světských a církevních intrik, rituálů či bitev kontrapunkticky doplňuje „love story“ válečníka Vojslava (Jakub Zedníček), budoucího mnicha Svojmíra (Vojtěch Blahuta) a citlivé venkovanky Vesny (Eliška Skálová). Snaze o symbolickou a metaforickou rovinu napomáhají projekce Petra Hlouška. Zalidněné činoherní výstupy prostupují baletní evoluce Hany Kratochvilové, kdy skupina tanečnic na melodickou hudbu Karla Albrechta též ladně přemisťuje segmenty výpravy Jaroslava Milfajta.

Vít Závodský, divadelní publicista

Foto Jef a Tino Kratochvilové



  Jakpak je dnes u nás doma   
  
Jak to vidí Věra Nosková
 
  
Pracující ženy, spojte se!    
  
Dívejte se
 
  Náš člověk v Káhiře
  
Téma