Číslo 32/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Veronikou Kubařovou.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Jakpak je dnes u nás doma

Média žijí efemérní politickou situací v naší zemičce. Sleduju to panoptikum s jistou ošklivostí, asi jako turista z jiného kulturního okruhu kohoutí zápasy. Je kolem nich spousta křiku, agresivity, lítá peří, ve hře jsou prachy, je to nechutná podívaná. A když je po všem, orvaní kohouti jsou staženi ze hry, dostanou za odměnu dobré zobání a nastoupí další drůbež.
I kdybych chtěla, nemůžu o zákonitostech a cynismu kohoutích zápasů přemýšlet, trápit se nad nimi, hlavu mi naplňuje práce, dokončuju po dvou letech román, na němž mi záleží. Hrdinka v něm říká: Je třeba něco udělat ze svého života. Za všech okolností. A v jejím příběhu lze vysledovat, že je to tvrdý zápas, především se sebou, niternější, důležitější a smysluplnější, než jsou vnější děje. Román je také o tom, že každá doba v nás podporuje, vyvolává na světlo jiné vlastnosti, většinou ty, které se jí víc hodí k potvrzení hodnot či pseudohodnot, které sama deklaruje nebo jsou v ní skryté jako nůž v kapse. Děje, které hrdinku formují, a někdy deformují, probíhají v knížce s názvem Proměny asi dva roky před sametovým listopadem a pár let po něm. Proměňuje se hrdinka, dramaticky se mění lidské osudy, míra svobody a atmosféra. Ale dravci dál zůstávají predátory, paraziti se přisáli k novým penězovodům, zatímco mnozí si s novými poměry nevědí rady. Dějí se křivdy, chystají se monstrózní zlodějny, líčí se pasti na hejly. Mám ráda příběhy o outsiderech, kteří se nakonec dostali k svému a zvítězili nad přesilou.

Jsem za dva roky přemýšlení, vymýšlení a psaní už utumlovaná, takže jsem román Proměny odevzdala redaktorce a vyjela se svým mužem do hor, s nadějí i obavami, že mě ten můj horal prožene horem dolem a já pozapomenu na poctivou Anetu uzamčenou v rukopise a román nechám uležet jako zvěřinu. Vydržela jsem výstup na Sněžku, a hlavně drsný sestup z ní přes Obří důl, olověné nohy protestovaly – už ani krok. Ale prý další den dáme odpočinkových nějakých mizerných patnáct kiláčků, culí se můj horal, a já půjdu, neboť v Praze věčně vysedávám u psacího stolu a tady jsou široké a daleké obzory, oči si libují v zeleni, plíce jásají, srdce radostně svírá a povoluje svalnatou pěstičku, no a ubohé nohy? Prý v nich jen probíhají anaerobní procesy a koluje v nich kyselina mléčná, která se brzy odbourá, poučil mě můj biolog a mávl rukou nad tím, že po túře pár schodů v penzionu slézám jako horolezec poslední metry Mount Everestu.
Těsně před odjezdem do Pece pod Sněžkou jsem v příloze mailu rozeslala několika kamarádům ty moje Proměny a přicházejí mi elektronicky první ohlasy. Dobře se to čte, hlásí kamarád skeptik. Hmmm… Dobře se čte leccos. A pak přijde od jiného bystrého přítele věta, kterou vyhlížím, o které sním: Je to tvůj nejlepší román. Jásám, vrním, naliju si na oslavu kapku vína. Skutečný odborník na příběhy malinko vyčítá, první půlka se mu zdá lepší než druhá. Do pomyslné poroty vstupuje můj horal, román jsem si stáhla do čtečky a on jej po večerech v rodných Krkonoších čte jako soudce trestní spis. Jeho rady a připomínky, které servíruje s cholerickým akcentem, jsou hořké a užitečné jako lektvar z léčivek. Bráním své dítě, hádáme se, třísky lítají, srdce buší. V lecčem má pravdu, v něčem je vedle jako ta horská jedle.

Krkonošské lesy jsou čisté, voňavé, zdravé, horské louky září jestřábníkem oranžovým, teplý vánek čeří stovky rdesna hadího kořene s válečky plnými lila květů, cesty lemují zvonky broskvolisté i klubkaté, vzácné vstavače, u vody čekají na kořist masožravé rosnatky, vzduch je silné voňavé víno. Jen samotná Sněžka mi nedělá dobře. Kopec, po jehož úbočí se sune nekonečný had turistů, od důchodců až po ubrečená mimina nesená na zádech. Na nejvyšší hoře vlasti je lidu jako na tržišti. Hledíme z rozhledny, zrak bloudí po kopcích, konejší ho zeleň, daleko je Praha, v níž neúnavně probíhají kohoutí zápasy.



  Jakpak je dnes u nás doma   
  
Jak to vidí Věra Nosková
 
  
Pracující ženy, spojte se!    
  
Dívejte se
 
  Náš člověk v Káhiře
  
Téma