Wagnerovská idyla pod Alpami

Bylo ráno 25. prosince 1870 a Cosimu, která na Štědrý den oslavila třiatřicáté narozeniny, probudily nějaké zvuky. Vlastně tóny. Ale jaké to tóny! Melodie rostla s každým jejím krokem směrem ke schodišti v prvním patře vily, kde skupinka hudebníků premiérově vyluzovala tóny, které ji okamžitě uchvátily. Richard prostě věděl, jak na milovanou choť zapůsobit. Idylou. Pojmenoval ji podle místa u jezera Vierwaldstättersee, kde si na jaře 1866 pronajal panský dům. Tribschen. Když právě zde přišel 6. června 1869 na svět vytoužený a jediný syn, přejmenoval komorní skladbu podle něj. Na „Siegfriedova“.

Ve vile u jezera Vierwaldstättersee žil Richard Wagner v letech 1866 až 1872

Její partitura patří mezi nejvýznamnější exponáty výstavy v domě, kde Richard Wagner s rodinou strávil rovných šest let. Cosima, okouzlená a dojatá originálním hudebním dárkem, tehdy ještě nemohla tušit, že „Tribschener Idylle“, kterou Wagner dokončil v roce 1872, otevřela cestu k jeho celoživotnímu snu realizovat vlastní festivalové divadlo. A tak bylo se švýcarskou idylkou na břehu alpského jezera brzy konec.
V Lucernu zažíval rebel Wagner až neobvyklou harmonii a také inspiraci. Zde dokončil Mistry pěvce norimberské a po dvanáctileté přestávce se vrátil k rozpracované tetralogii Prsten Nibelungův. Nebýt životní touhy, která se zhmotnila v Bayreuthu, možná by odtud nikdy neodešel. Nejenom Lucern, kde se pár nechal oddat, si totiž v krajině po Alpami zamiloval. Byl náruživým turistou a horské vůdce prý přiváděl téměř k šílenství, když bezstarostně šplhal a lezl po horách a ledovcích.
Jak se Wagnerovi a jeho rodině v domě u jezera Vierwaldstättersee žilo, co se z té doby dodnes zachovalo a jaký byl další osud vily, to je jen zlomek otázek, na které přímo v tomto švýcarském městě hledá odpověď pořad stanice Vltava s názvem Richard Wagner v Lucernu (sobota 17. srpna v 21.45). Posluchače přenese do domu, kde se scházeli i přátelé skladatele, mezi nimi kromě věrného tchána a podporovatele Ference Liszta také Friedrich Nietzsche, Gottfried Semper nebo velkorysý mecenáš, bavorský král Ludwig II. V pořadu budou hovořit Katja Fleischerová, kurátorka a ředitelka Wagnerova muzea v Lucernu, a Stefan Gallati, předseda Wagnerovské společnosti v Konfederaci.

Zita Senková, redaktorka ČRo Dvojka



  Pozdrav z příletu do Keflavíku   
  
Zpěvník Jana Buriana
 
  
Wagnerovská idyla...    
  
Nalaďte si
 
  Alice Nellis fandí rocku
  
Navštivte