Cate BlanchettováKdy skanou Jasmíniny slzy?

Režisér Woody Allen nabídne každý rok nový film – ovšem spíše pro evropské než americké publikum – a výjimkou není ani letošek. Jak naznačuje nejnovější počin Blue Jasmine – Jasmíniny slzy, z evropských výprav (naposledy Půlnoc v Paříži a Do Říma s láskou) se vrátil do vlasti, tentokrát nikoli do zbožňovaného New Yorku, nýbrž do San Francisca, jehož ulicím opět vtiskl všední věcnost i poezii současně.
S jistou moralistní dikcí tu sděluje, že přepychový život, zvláště nestaráme-li se o jeho zdroje, je notně vratký, že lidé obyčejní a prostí se přes nástrahy osudu přenesou snáze než ti bohatí, které ztráta dosavadních jistot bezmála pohřbí. A také nabádá, že tajit stíny minulosti se při budování nového vztahu ani nové existence nevyplácí.
Allen tentokrát zvážněl, jeho pohled se navzdory humorným okamžikům vyznačuje jakousi hořkostí, ustavičným tragikomickým hledačstvím nového odrazného bodu. Do centra dění postavil dvě ženy, v adoptivní rodině kdysi vyrůstající pospolu, avšak jinak protikladné. Zhýčkané a sebestředné Jasmine (Cate Blanchettová) se rozpadne manželství i dosavadní blahobyt, když se ukáže, že záletný manžel podnikal podvodně, takže se vrací ke své sestře Ginger (temperamentní Sally Hawkinsová).
A herecké ztvárnění je vskutku oscarové. Blanchettová postihla Jasmíninu niternou rozvrácenost s komediální nadsázkou jak ve slovní útočnosti, tak v neodolatelně výmluvné mimice, ale současně obnažila bolestivé zlomy skrývající se pod vnější konfliktností, jakkoli nabývají podob až groteskních, jak naznačuje zvláště samomluva jen zdánlivě se k někomu obracející. Naproti tomu Hawkinsová stvořila další působivou variaci výřečné, nicméně také smolařské pokladní v supermarketu, jež rovněž hledá své prosté štěstí. Zato mužské postavy se tu hemží bezbarvě, prvoplánově, a tudíž očekávatelně.

Woody Allen se vrátil do Ameriky a ve filmu Jasmíniny slzy režíruje fascinující Cate Blanchettovou

Allen tu rozehrává jak jejich komplikované soužití vibrující výčitkami, tak trnité a v důsledku trapné hledání vhodných partnerů. Načrtnul odtažitou, vypočítavou mentalitu zbohatlické vrstvy: Jasminin příběh životního krachu se odehrává v retrospektivní mozaice, v níž jako nečekaná pointa probleskne i její podíl na sociálním pádu.
Jako v dávných „komediích mravů“ nacházíme i tady rozuzlení jednotlivých motivů přehledné a jednoznačné, navíc opatřené nabádavým mravním ponaučením. A nemyslím si, že by celoživotně pracovitý Allen – letos již osmasedmdesátiletý – tuto stylizaci nějak ironizoval.

Jan Jaroš, filmový publicista

Foto Bioscop



  Když se touha vystavět dům...
  
Dívejte se
 
  
Skvěle psaný smutek
  
Pořiďte si
 
  Kdy skanou Jasmíniny slzy?
  
Navštivte