Číslo 44/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sochařem.
Kurtem Gebauerem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příběh jediného československého maršála

Třicátého října uplyne sto dvacet let od narození generála Karla Janouška. Život tohoto přerovského rodáka, který od pondělí 28. října přiblíží cyklus ČRo Olomouc Životopisy (vysílají ho také další regionální stanice), nebyl nepodobný osudům řady jeho spolubojovníků – pilotů, kteří za druhé světové války nasazovali své životy v Royal Air Force ve Velké Británii. Karel Janoušek byl jejich velitelem.

Generál Karel Janoušek ve své pracovně v Londýně

Jeho vojenská kariéra začala roku 1915 odvedením do rakousko-uherské armády a následujícím působením v československých legiích v Rusku. Po návratu do vlasti vystřídal několik vojenských posádek a byl také na stáži ve Francii. Roku 1939 získal jako první československý důstojník titul doktora přírodních věd na Karlově univerzitě. Záhy poté odešel do Francie, kde se začaly organizovat jednotky československé armády. Po podepsání příměří Francie s Německem odešel v červnu 1940 do Velké Británie, kde byl jmenován inspektorem (velitelem) československého letectva. Tuto funkci vykonával pět let, přičemž 17. května 1945 byl králem Jiřím VI. povýšen do hodnosti Air Marshal – maršála letectva. Po návratu do vlasti jej čekalo bolestné poznání: řada z jeho nejbližších byla fašisty umučena, včetně jeho manželky a několika sourozenců.
Po únoru 1948 se stal generál Karel Janoušek obětí zpravodajské hry nechvalně známé postavy tehdejšího režimu Bedřicha Reicina z 5. oddělení Obranného zpravodajství ministerstva národní obrany. Špičkovým agentem s krycím jménem Igor byl Janoušek vyprovokován k pokusu o opuštění republiky. Ve vykonstruovaném procesu byl nejprve odsouzen k trestu smrti, který mu byl posléze zmírněn na osmnáct let těžkého žaláře. Z tohoto trestu si odseděl dvanáct roků, které strávil ve věznicích na Pankráci, Borech, v Opavě, Leopoldově a v Ruzyni. Z vězení byl propuštěn v květnu 1960 na amnestii prezidenta republiky. Poté pracoval jako inventurník v Textilu Praha. V roce 1967 odešel do důchodu, rok nato byl zproštěn obžaloby, ale generálská hodnost a vyznamenání mu navráceny nebyly. Dne 27. října 1971 generál Karel Janoušek vydechl v Praze naposledy. V roce 1990 byl konečně rehabilitován a byla mu navrácena vojenská hodnost i vyznamenání. V prosinci 1991 byl povýšen do hodnosti armádního generála in memoriam.
Tak se uzavřel osud jediného československého maršála, jenž se společně s mnoha dalšími zasloužil o porážku fašistického Německa na západní frontě v boji za naši svobodu, o kterou je pak po návratu do vlasti vládnoucí totalitní režim připravil.
Pětidílný pořad z cyklu Životopisy připravil autor článku z Centra výroby Českého rozhlasu, tvůrčí skupina Olomouc. V režii Tomáše Soldána účinkují Václav Bahník, Ivana Plíhalová a Josef Bartoň.

Jan Sulovský, slovesný dramaturg

Foto VHÚ



  Umělec z vůle publika...
  
Divejte se
 
  
Myslitel za oponou
  Pořiďte si
 
  Wampyristický výlet...
  
Téma