Číslo 44/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sochařem.
Kurtem Gebauerem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

To vzrušující poprvé

Nezačnu s dojetím líčit první batolecí kroky a první slova, ty komické začátky projevů charakterizujích člověka, koneckonců rozejít se a rozmluvit se musí každé zdravé dítě. Ale vzpomínám na první klíčová slova povzbuzení. Na starého učitele, který mně, čtrnáctileté žákyni vystresované hrozící trojkou z matematiky, řekl, že mám talent a že ve mě věří. Znělo to pateticky, ale nešť, každé povzbuzení a víra, jichž se poprvé dostane dospívajícímu, mají sílu, která vynese křehkou psychiku z bažin nejistot a trápení až k oblakům. V mém případě to byli vždy učitelé, ve všech čtyřech případech.
Doma nebývá nikdo prorokem, do kulturních zvyklostí prostředí, v němž se pohybovali moji blízcí, patřilo srovnat dítě do latě, nebrat ho vážně, protože ještě nic nedokázalo a je na nich finančně závislé. Vysmívalo se, poroučelo se, vyhrožovalo se, nechválilo se. Tak trochu citový úhor. O to víc jsem lnula k těm dvěma učitelům a dvěma učitelkám, a když ten první z nich zemřel a žáci se střídali před obřadem u jeho rakve, žal mě tak pustošil a brečela jsem tak zoufale, že mě radši vystřídali. Byl otcem mého sebevědomí, sebepřijetí. V mládí je těch poprvé víc, ale mezi ta, která pro mě znamenala víc než první láska a první noc s mužským, patřilo první projevení důvěry, první povzbuzení, první spontánní přijetí. Ale byla tu i další poprvé, nezávislá na živém lidském kontaktu – první vědomé opojení krajinou, bohatým příběhem románu či povídky, první silný film – Bergmannova Tvář, první spaní pod hvězdami, první jízda na koni, a mnohem později první spisovatelský úspěch.
Předsudky a prefabrikované obecné představy všeho druhu se nám snaží dostat pod kůži jako svrab. Snažím se být ve střehu a demaskovat je, protože okrádají o svobodu, brání přijetí pestrosti světa, jsou otravné. Zvlášť skličující jsou předsudky a myšlenkové prefabrikáty týkající se stáří. Poprvé v mládí a naposledy někdy před měsícem se mi kamarádi, kterým bylo víc než šedesát, svěřili, že jim je vlastně kolem dvaceti třiceti, jen tomu mladému člověku, kterého mají v povaze, duši, smyslech a vnímání života a světa, jaksi zestárlo tělo. Jen se smějte, vy mladí. Ti šťastnější z vás, kteří netrpí svrabem předsudků a obecných úsudků, to jednou poznají. A není to ze země vydupaný sebeklam, zoufalá snaha zůstat jaksi svým způsobem mladý, ale je to přirozený stav.
Letošní rok mě oblažuje různými poprvé. Poprvé jsem jela vodu, Sázavu, a spala jsem samozřejmě pod širákem, poprvé jsem prozpívala noci s báječnou partou kytaristů a jejich skvěle zpívajícími mladými i staršími přáteli vodáky, poprve jsem zažila bouři na řece. Poprvé jsem na začátku letošního podzimu spatřila Řím, Neapol, Pompeje a vystoupala na Vesuv. Náhle nás na vrcholu zahalila mlha a lidé se do ní zanořovali jako do podsvětní krajiny. Neapol, sice krásná, ale poznamená, až ohnusnělá odpadky včetně výkalů se vysmála přitroublému úsloví Vidět Neapol a zemřít, pokud bychom ovšem nedodali – na infekci. Poprvé jsem zažila filmově líbeznou a nostalgickou, téměř opuštěnou pláž na konci sezony s modrobíle pruhovanými slunečníky a lehátky, poprvé jsem nemohla spát za řevu bouřícího moře, napodobujícího motory nízko letícího dopravního letadla. A poprvé jsem dostala krásný dar – literární stipendium, a sice od Pražského literárního domu, takže tento fejeton píšu ve Ville Clementine v německém Wiesbadenu, kde v tichu a samotě dávám dohromady filmový scénář na motivy mé povídky – také poprvé.
Co všechno pěkného nás ještě čeká a potká! Těch knih, lidí, krajin, které čekají na to, až je objevíme!



  Umělec z vůle publika...
  
Divejte se
 
  
Myslitel za oponou
  Pořiďte si
 
  Wampyristický výlet...
  
Téma