Číslo 38 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Vladimírem Kopeckým.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Pavel Kácha, publicista

Obyčejný člověk

Vždycky velice zpozorním, když zaslechnu, že se někdo na veřejnosti rozhovoří o „obyčejných lidech“. Hovoří se o nich průběžně, ale v určitých chvílích přece jen více. Na první pohled se zdá, že obyčejných lidí valem přibývá vždycky, když se chystají volby. Ano, ano, ano. Zanedlouho už si to zase budeme moci ověřit. Slovní spojení „obyčejný člověk“ opravdu hojně používají politici v předvolebním klání. Především ti zvykově či programově levicoví činitelé mají v tom čase plnou hlavu starostí o obyčejného člověka. Přímo se chvějí o jeho osud. A bezpochyby to s ním myslí dobře a upřímně. Aspoň to tvrdí. Jsou připraveni zasadit se o to, aby se život obyčejných lidí zlepšoval. Aby netrpěli nedostatkem hmotných statků a aby se jim v jejich obyčejnosti dobře dařilo. Obyčejný člověk je v tom čase politických orgií zahrnován bedlivou pozorností, téměř zvláštní politickou láskou. „Buď v klidu, obyčejný člověče, máme tě rádi,“ říkají uchazeči o politické posty. „Teď jsme tu my, abychom se vší rozhodností slíbili, že se postaráme, aby ti nikdo neškodil a neubližoval. A víme, jak na to, a dokážeme prospět obyčejným lidem daleko lépe než naši političtí soupeři. Právě pro tvé dobro, teplo a bezpečí, obyčejný člověče, chystáme se neohroženě prošoupávat kalhoty v poslaneckých a jiných zastupitelských lavicích! Tak nám hoď svůj hlas.“
Po volbách zájem opadne a téma obyčejného člověka zmizí v přiboji času. Přijdou počty, rozpočty, aféry, poklesy, stagnace, mírné oživení a tak dále. No dobře, ale... Nevím, jak vám, ale mně nikdo nikdy dostatečně nevysvětlil, který člověk je ten obyčejný. Opravdu vážně jsem se nad tou věcí zamýšlel a podrobně jsem sebe i lidi kolem zkoumal. Zkuste si to, je to velice zajímavé. Projděte si jednou, až budete mít čas a náladu, v duchu své blízké, kamarády a známé a vyberte z nich ty obyčejné. Tedy ty, o nichž se starostlivou tváří hovoří hodnostáři. Učinil jsem to. A hle, každý člověk vyšel mi pojednou něčím zajímavý, neobyčejný a pozoruhodný. A myslím dokonce, že nikoho z nich by ani nenapadlo považovat lidi kolem sebe za obyčejné. Malý příklad: Zkuste se zeptat kterékoli mladé maminky, jestli toho svého zázračného nadaného potomka považuje za obyčejného. Určitě ne. Je to zázračný a nadaný človíček. Je jedinečný a žije svůj jedinečný čas. A takový je přece každý človíček celý život. Jsou kolem nás lidé s různými talenty a schopnostmi. Nejsou většinou tak nadaní a zázrační, jak si to o nich mysleli rodiče. Jejich životní cesty jsou často křivolaké a spletité. Někteří dosáhnou úspěchu, jiní se trápí a prohrávají. Jsou prostě různí. Ale že by byli obyčejní? I ti, kteří sami o sobě hovoří jako o prostých nebo obyčejných, budou se vám jevit při bližším pohledu jako jedineční a neobyčejní
.
A tak – chceme-li – logicky dojdeme k poznání, že řeči o obyčejných lidech jsou v podstatě urážlivé. Samozvaní ochránci obyčejného člověka ho učinili přece obyčejným svým vlastním rozhodnutím. Tím falešně láskyplným označením ho ale v podstatě diskvalifikují. Můžeme se ptát, jakým právem to činí. Vždycky zjistíme, že pocit takového práva jim jaksi automaticky vyplývá z politické ambice. A politická ambice je především předpoklad lítého boje o moc a prachy. Všichni ti skuteční a hlavně potenciální ministři, náměstci, předsedové, radové a tajemníci v boji o moc, hovoříce o obyčejných lidech, automaticky sami sebe povýšili do kategorie těch neobyčejných. Jak by také ne, když cinknutou kartou obyčejnosti zamával i nejvyšší představitel státu hned v prvních minutách povolební euforie, když prohlásil, že chce být prezidentem spodních deseti milionů. Velmi podivné přání, nemyslíte? A co ti zbývající nešťastníci na výšinách?
Jak říkám, když v politickém zápalu někdo začne hovořit o svém upřímném zájmu o obyčejné lidi, o jejich starosti a o své nefalšované touze jim pomáhat nést břemeno života, zpozorním. Jsem přesvědčen, že na jedince, kteří kalkulují s nějakými „obyčejnými lidmi“, je třeba dávat si pozor. Neobyčejný pozor.



  Bárdarbunga!
  Zpěvník Jana Buriana      
 
  Století Lídy Baarové         
  Dívejte se
 
  Je zbytečné čekat na zázraky?    
  Navštivte