Číslo 45 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radimem Špačkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Reformovat, nebo zkrachovat?

V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pročítáte-li jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha „co udělá Moskva?“. Že neudělala nic, víme teď. Tehdy bylo všechno jinak. Do atmosféry přelomového roku 1989 můžeme nahlédnout i díky archivním nahrávkám z vysílání Rádia Svobodná Evropa. Spolu s dalšími informacemi zazní v rozhlasovém cyklu Archiv Plus (pátek 7. listopadu, ČRo Plus, 20.10).

V pátek 16. prosince 1988 umlkly rušičky a v železné oponě se udělala díra. Lidé v Československu se tak díky vysílání Rádia Svobodná Evropa mohli konečně dozvědět, jak to v Sovětském svazu vypadá…  Socialismus u nás ovšem oficiálně stále vítězil...

Pokud jde o informace o Sovětském svazu, československý občan nebyl roku 1989 odkázán jen na náš rozhlas nebo televizi. Řadu měsíců u nás vysílala sovětská televize a v Praze ze zahrady sovětského velvyslanectví i středovlnný vysílač, přenášející program ruského všesvazového rádia. A i když ze zpráv, které se tam objevily, musely tehdejším pražským místodržícím v čele s Milošem Jakešem vstávat hrůzou vlasy na hlavě, pořád to mělo k objektivním informacím daleko.

Když zmlkly rušičky

Ti, kteří na to měli, si pořizovali satelitní televizní přijímače. Ti ostatní se museli spolehnout na svá rádia. Naladit si Hlas Ameriky nebylo složité – od druhé poloviny osmdesátých let měl už Hlas Ameriky v Sovětském svazu zpravodaje, jehož reportáže byly mimořádně zajímavé. Zkušenějším posluchačům se nabízelo Rádio Svobodná Evropa. V roce 1989 byl jeho poslech daleko jednodušší než desetiletí předtím, vždyť Svobodná Evropa patřila k nejdéle rušenému rozhlasovému vysílání. I tady ale sehrál roli nedostatek peněz: v pátek 16. prosince 1988 v 16 hodin rušičky zmlkly. V železné oponě se tak udělala díra. Lidé v Československu si mohli naladit nejen Karla Kryla, ale především Události a názory a mnoho dalších pořadů. A konečně se dozvědět, jak to v Sovětském svazu vypadá…
Koncem osmdesátých let byl Sovětský svaz v těžké krizi. Zemi vyčerpávaly vysoké náklady na zbrojení, sovětská armáda přitom prchala počátkem roku 1989 z Afghánistánu jako poražená a sovětské zbraně nedokázaly zabránit ani tomu, aby v červnu 1987 devatenáctiletý západoněmecký pilot Mathias Rust nepřeletěl v malém letadle z Helsinek až do centra Moskvy. Další tragickou ranou byla v roce 1986 havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Situaci na sovětském venkově nejlépe charakterizovala zpráva jednoho západního novináře, podle kterého vesnické obchody nabízely jen chléb, vodku a portrét generálního tajemníka.
Sovětský obr tak skutečně stál na hliněných nohách, jakkoli se snažil přesvědčovat celý svět, že je velmocí. „V politice už to tak funguje. Není důležité, s jakými kartami hrajete, ale jak se tváříte. V druhé polovině osmdesátých let už celý západ tušil, že Sovětský svaz se hroutí – ale stále šlo o jadernou velmoc, která se jako velmoc tvářila a směrem navenek jako velmoc i vystupovala,“ říká historik Jan Adamec. Sovětský svaz před světem prezentoval touhu socialistických zemí žít v míru – skutečnost ale byla jiná, hladová velmoc neměla na zbrojení peníze.

Naštěstí to nevyšlo

Torzo archivu Rádio Svobodná Evropa nabízí důkaz, že tohle všechno redaktoři mnichovské rozhlasové stanice věděli. I oni ale do značné míry pokládali Sovětský svaz za velmoc, jejíž vnější impérium, tedy střední a východní Evropa, se jen tak nezhroutí. Nejlépe to dokládá pořad z konce roku 1988, ve kterém analytik Svobodné Evropy Vilém Hejl řekl: „Impérium je drahé a je otázkou, jak dlouho si je Sovětský svaz může dovolit. Pokud se v Moskvě rozhodli k reformám, není to z dobré vůle, ale pod tlakem okolností. Důležité je, zda i v Praze, Sofii nebo Varšavě vědí, že v podstatě jsou jen dvě možnosti: reformovat, nebo zkrachovat.“ Vilém Hejl potom prohlásil, že do roku 2000 by se tuhé sovětské impérium, provázané Varšavskou smlouvu a Radou vzájemné hospodářské pomoci, mohlo proměnit v jakýsi Commonwealth, tedy spojenectví vzájemně spolupracujících, ale nikoli direktivně ovládaných zemí. Jaké štěstí, že to Vilému Hejlovi nevyšlo!

A co udělá Moskva?

Redaktoři českého a slovenského vysílání Svobodné Evropy si do svého „vlajkového“ pořadu Události a názory pravidelně zvali zejména Jefima Fištejna, redaktora sesterské rusky mluvící stanice Radio Svoboda, který zasvěceně a se znalostí detailů informoval o tom, jak číst mezi řádky v sovětských novinách a jak poslouchat sovětský rozhlas.
Klíčová témata se během roku 1989 měnila. Počátkem roku se Svobodná Evropa zaměřovala na otázku odzbrojení, tedy jak se k ní Sovětský svaz postaví a zde opravdu splní, k čemu se zavázal. Jak šly týdny a měsíce a jak se hroutila komunistická moc v Budapešti, Varšavě, východním Berlíně a Praze, řešila Svobodná Evropa donekonečna otázku, zda Gorbačov sáhne k vojenskému řešení a pokusí se v některé ze satelitních zemí intervenovat, aby podržel moc lokální komunistické strany. Toto téma se ale rychle vytratilo (mimo jiné i proto, že sovětští představitelé utvrzovali spíš sami sebe než okolní svět, že to, co se ve východní Evropě děje, je „normální proces obrody socialismu“, jak 27. listopadu 1989 napsala moskevská Pravda). Daleko více prostoru dostala otázka sjednocení Německa a především toho, jak se k tomu SSSR postaví. Jak velký předstih redaktoři Svobodné Evropy měli před ostatními, o tom svědčí skutečnost, že minimálně od prosince 1989 už ve svých pořadech debatovali o udržitelnosti Sovětského svazu a celé Varšavské smlouvy.
Tempo změn v roce 1989 bylo ohromující. Důkazem může být třeba zpravodajství Svobodné Evropy z 18. prosince 1989, ve kterém se rozebírala tisková konference, na které Michail Gorbačov řekl, že vystoupení Německé demokratické republiky z Rady vzájemné hospodářské pomoci je věcí, „na kterou Sovětský svaz není připraven“. O dva dny později Gorbačov prohlásil, že „NDR je svrchovaný demokratický stát a může o sobě rozhodovat sám“.
Nejen toto jeho prohlášení, ale i mnoho dalších zajímavých archivních nahrávek z vysílání Svobodné Evropy z roku 1989 uslyšíte v dalším pořadu z cyklu Archiv Plus, který každý pátek večer vysílá Český rozhlas Plus.

David Hertl, redaktor ČRo



  Vražedníci podle Jarmusche
  Dívejte se 
 
  Když se holky perou
  Pořiďte si
 
  Reformovat, nebo zkrachovat?   
  Téma