Číslo 45 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radimem Špačkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Svět mužů a svět žen

Svět není takový, jak se nám jeví. To říkají nejen různé filozofické školy, ale čím dál víc i takové nesporné vědy jako fyzika či matematika. Všechno je prý jenom iluze. To jest: ve skutečnosti je všechno jinak. Ale jak? Zamyslel jsem se nad tím a najednou to vidím: svět se nám rozpadá pod rukama. Ani jsme si toho nevšimli.
Nemluvím jenom o tom, že se všude válčí a my s tím nic neděláme, že ničíme planetu, otravujeme vodu a vzduch, jde o to, že nám to vlastně nevadí. Jde o to, co my jsme vlastně zač.
Trklo mě to, když jsem dočetl knihu oceňovaného autora, kde vrcholem snažení je vytvořit něco, co prorůstá travou a plísní, propadá se do prachu. To je ale umění, prosím! Jenže dnes nejvíc obdivované záběry ze „skutečného“ života jsou snímky z válečného běsnění a mrzačení lidí. Také jiné oblasti nezůstávají pozadu. V hudbě se objevilo něco pozoruhodného: říkají tomu octový syndrom. Z rozpadajících se krabic se starými filmy se vytáhne film a přehrávají se hudební pasáže prožrané rezem a plísní. Má to ohromný ohlas. Všem se nám to hrozně líbí.
Žijeme v rozpadajícím se světě, plném obrazů tohoto rozkladu. I když se tváří, jako že je to krásné. Od piercingu a tetování či deformací v duchu sekt jako gothic směřuje vývoj zkrášlování k modifikaci těla. Uvažuje se o nahrazování živých částí jakýmisi protézami, které budou lepší, protože budou něco vyjadřovat. Ale co? Ideu destrukce.
Vždyť co jiného je plastická chirurgie? Nejdříve destrukce, odstranění kousků člověka, pak pár let naprosté dokonalosti a potom zase destrukce, únava materiálu, stáří.
Kdo by ale nespočinul rád pohledem na ňadrech číslo tři, pokud možno nahých? Když se ještě ke všemu za nimi skrývá známá celebrita? Náš svět je světem žen. Jsou krásné, obdivuhodné, zastávají nejdůležitější postavení. Evropu například řídí žena, Angela Merkelová.
Média ovládají ženy. Nevím, jak to dělají, ale vidím, co nás nutí číst. Je to móda, život celebrit, všeobecné drby a kuchařky. I v politice jim jde o drby, partnery, milence, milenky. Jejich oběti jsou: Sarkozy, Berlusconi, Nečas.
Náš svět je světem nákupů v obchodních centrech. Všude se tyčí obchodní domy, rostou jako houby po dešti. Nic jiného už se do ulice nevejde než další shopping mall. A když jít do divadla, tak na Monology vaginy, když číst knihu, tak Padesát odstínů šedi. Všimli jste si, kolik je teď najednou spisovatelek? A co píší? Bestiáře, Pohádkáře. O mužích slaboších, jak unisono hodnotí recenzenti český film.
Svět je světem postmoderní relativnosti: všechno je možné. Hlavně, aby se nikomu (dětem) nic nestalo. To je slogan. Relativita panuje i v justici, protože i ta je světem žen, soudkyň, které mají své dny a své nálady. V našem světě vládne změkčilost, korektnost za každou cenu. Když se najde člověk, který to poruší, dostane co proto. Může to být i žena – jako je třeba Naomi Kleinová, která píše o zhovadilém diktátu módních a jiných značek a o tragédii změny klimatu. Ale muž, který odhalí problémy světa žen, je dvojnásob na pranýři. Jako když napsal Thilo Sarrazin knihu Německo páchá sebevraždu, která je o přílivu imigrantů, Turků a Arabů, o vymírání Němců, ztrátě plodnosti.
Co my jsme vlastně zač? Jsme lidé ve světě, ovládaném ženami. A najednou na nás cení zuby jiný svět, svět mužů.
Když jsem poprvé vstoupil do kavárny v jednom tuniském městě, bylo mi hned něco divné. A pak jsem si uvědomil co. Neseděla tam ani jedna žena. Časem jsem se dostal i do Alžírska, Maroka, Libye, Egypta. Zaregistroval jsem svět mužů. Pozor, neřekl jsem svět „pravých mužů“, to byste mi špatně rozuměli. Prostě jenom tak: svět mužů.
Ještě si toho málokdo všiml. Možná, že nestojí proti sobě svět demokratický proti ještě nedemokratickému, svět vyspělý proti rozvojovému, ani svět křesťansko-židovský proti muslimskému. Možná stojí proti sobě svět mužů proti světu žen.
A my? Jsme na tom opravdu tak špatně? Asi ano, ovšem my nejsme celý svět. Na to zapomínáme. V ohrožení je jen naše euroamerická civilizace.
Rozpadáme se, ale krásně. I naše modifikované ženy budou krásné, i hudba, která se bude linout z poškrábaných nebo plísní rozežraných desek a filmů, až na nás nastoupí „barbaři“. Je to krásné, proč by nám to mělo vadit?



  Vražedníci podle Jarmusche
  Dívejte se 
 
  Když se holky perou
  Pořiďte si
 
  Reformovat, nebo zkrachovat?   
  Téma